Targi ieszkaniowe MuratorExpo: 25 i 26 stycznia na Stadionie Narodowym

2014-01-23 12:18

Blisko 100 wystawców: deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, banków i pośredników kredytowych oraz agencji nieruchomości. Bez mała tysiąc mieszkań spełniających kryteria nowego rządowego programu Mieszkanie dla młodych oraz bankowe oferty finansowania zakupu mieszkania w programie MDM. To wszystko już 25 i 26 stycznia na Stadionie Narodowym.

Bez mała tysiąc mieszkań spełniających kryteria nowego rządowego programu Mieszkanie dla młodych oraz bankowe oferty finansowania zakupu mieszkania w programie MDM, badanie wstępnej zdolności kredytowej, pomoc w wypełnieniu wniosku oraz informacje o wymaganych dokumentach potrzebnych do rozpatrzenia wniosku, ocena ryzyka zakupu mieszkania. Warsztaty, wykłady i prelekcje. Publiczna debata dotycząca nowego rządowego programu Mieszkanie dla młodych.  To wszystko już 25 i 26 stycznia na Stadionie Narodowym.

Mieszkania Dla Młodych już w sprzedaży

Ruszył rządowy program Mieszkanie dla Młodych, z którego mogą korzystać osoby do 35 roku życia (w przypadku małżeństw warunek ten dotyczy młodszego z małżonków), w tym single, przy zakupie swojego pierwszego mieszkania kupionego od dewelopera, lub osoby, które zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa zakłada dofinansowanie wkładu własnego, pomoc w spłacie części kredytu lub możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy domu. Przy wypłacie kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o kwotę dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Klient zaciąga kredyt w banku komercyjnym, który podpisał umowę z BGK. Po uruchomieniu kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o sumę dofinansowania i zwraca się do BGK o zwrot środków. Udział w programie zadeklarowało 11 największych banków. Dwa z nich już podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i rozpoczęły udzielanie kredytów z dopłatą od 2 stycznia 2014 r. Ale…, żeby skorzystać z programu MDM należy zaciągnąć kredyt w wysokości co najmniej 50% wartości nabywanego mieszkania z minimalnym okresem jego spłaty 15 lat.


Singiel i rodzina bezdzietna dostaną od państwa 10% ceny mieszkania, w Warszawie tj. ok. 25-26 tys. zł. Podstawą obliczenia tej kwoty jest równowartość 50 m2 liczona według ustalonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta wojewódzkiego, a także dla gmin z nim sąsiadujących. Przy czym w pierwszym kwartale 2014 w Warszawie cena mieszkania zakupionego w programie MDM nie może przekroczyć 5 864,5 zł za m2.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zimowej edycji Targów ponad 65% obecnie poszukujących własnego M ma nie więcej niż 35 lat i odwiedza Targi w celu zakupu pierwszego własnego mieszkania. Zdecydowana większość respondentów deklaruje, że mieszkanie powinno mieć dwa lub trzy pokoje i nie powinno być mniejsze niż 40 m2 i nie większe niż 60 m2.

Ankietowani są gotowi zapłacić za 1 metr2 mieszkania 5-7 tys. złotych. Jednocześnie 86% badanych przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupu mieszkania poszukuje informacji i opinii o deweloperze i są one w równym stopniu determinujące decyzję o zakupie co lokalizacja nowego lokum.

Rządowemu programowi Mieszkanie dla Młodych będzie poświęcona publiczna debata, która odbędzie się 25 stycznia na Targach, o godzinie 13.30. W trakcie debaty, którą poprowadzi dziennikarz Gazety Wyborczej Marek Wielgo, zostaną omówione m.in. następujące zagadnienia: kto może liczyć na kredyt z budżetową dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla młodych, czy jak wybrać najkorzystniejszy kredyt. W drugiej części debaty specjaliści radzić będą jak minimalizować ryzyko podpisania umowy z deweloperem w sytuacji, gdy inwestycja jeszcze nie dobiegła końca, czyli jak kupić nowe mieszkanie tanio i - co równie ważne - bezpiecznie?

Szczegółowy program targów: www.targimieszkaniowe.pl


Wykłady, warsztaty, bezpłatne porady

Część wystawiennicza jest uzupełniona programem merytorycznym: wykładami, specjalistycznymi poradami, raportami nt. rynku mieszkaniowego. W trakcie wykładów nie zabraknie dużej porcji wiedzy z zakresu prawa, szczególnej uwadze polecane są zawsze spotkania poświęcone klauzulom niedozwolonym w umowach deweloperskich, usuwaniu negatywnych wpisów w rejestrach bankowych i konsumenckich czy ustawie deweloperskiej.

Omawiane będą także: bezpieczne kupowanie na rynku wtórnym i pierwotnym oraz rozliczenia podatkowe przy zakupie i sprzedaży nieruchomości. Zainteresowani dowiedzą się jak korzystnie kupić mieszkanie od dewelopera, z fachowcem obejrzą nowe projekty deweloperskie w Warszawie. Przede wszystkim jednak nie do przecenienia są spotkania z inspektorem nadzoru budowlanego, na których można poznać techniczne wskazówki pomagające w uniknięciu błędów przy odbiorze mieszkania od dewelopera.

W Strefie Porad na potrzebujących czekać będzie sztab konsultantów. Funkcjonować będą punkty doradcze: porady finansowe, podatki, prawo, zakup mieszkania na rynku wtórnym, wycena nieruchomości, architektura wnętrz i stylizacja. Z projektantami wnętrz odwiedzający targi zaaranżują własny dom czy mieszkanie, dostosują do własnych potrzeb mieszkanie od dewelopera, przebudują mieszkanie z rynku wtórnego. W stoisku Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami można uzyskać porady prawne i poznać zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także zorientować się w bieżącej sytuacji na wtórnym rynku mieszkaniowym.

WSTĘP NA TARGI

25 i 26 stycznia (sobota-niedziela) w godzinach: 10.00–17.00

STADION NARODOWY, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1

odwiedzający otrzymają m.in.: mapy inwestycji mieszkaniowych w aglomeracji warszawskiej, Raport „Mazowieckie Inwestycje Mieszkaniowe” z obszernym działem prezentującym inwestycje mieszkaniowe realizowane na terenie Warszawy i okolic, dokładne informacje o lokalizacji, cenie, metrażu, terminie zakończenia budowy, kontakt do biura sprzedaży i wizualizację budynku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki