Super Express» Kobieta» Zdrowie» Dlaczego boli brzuch - problem z żołądkiem, wrzody czy niestrawność. Jakie są powody bólu brzucha - dlaczego boli brzuch. Od czego boli żołądek

Dlaczego boli brzuch - problem z żołądkiem, wrzody czy niestrawność

Uczucie ssania, pełności w żołądku, bóle przypominające kłucie oraz nudności, zwykle pojawiające się po jedzeniu - tego typu dolegliwości wielu z nas dokuczają o tej porze roku, bo jesień sprzyja problemom żołądkowym.

Stres, zmiana diety na cięższą, gorsze samopoczucie, wynikające z mniej słonecznych dni i mniejsza odporność organizmu mogą powodować problemy trawienne - mówi internista, dr Marek Leszek Krześniak. Właśnie o tej porze nasilają się objawy u osób cierpiących na wrzody żołądka czy dwunastnicy. Ludzie mający tzw. wrażliwy żołądek mogą także skarżyć się na ból. Zdaniem dr. Krześniaka niestrawność, podobnie jak wrzody, może mieć charakter przewlekły. Różnica jest jedna. O ile niestrawność można skutecznie leczyć domowymi sposobami, to z wrzodami należy udać się do specjalisty, bo nieleczone są niebezpieczne.

Jak boli żołądek

Objawy wrzodów żołądka to uczucie ucisku lub pełności w okolicy żołądka, występujące bezpośrednio po posiłkach. Mdłości, wzdęcia, a nawet ciągłe uczucie głodu.

Z kolei bóle o charakterze przewiercania, przecinania, kłucia, zlokalizowane często na obszarze między pępkiem a środkiem prawego łuku żebrowego, występujące na czczo, w nocy lub w dwie godziny po posiłkach, mogą sygnalizować wrzody dwunastnicy.

Objawy niestrawności to zwykle bóle żołądka, wzdęcia, czasami nudności, pieczenie w przełyku oraz zgaga. Dolegliwości występują zwłaszcza po szybkim spożyciu posiłku lub przejedzeniu się.

Patent na ból

Dla złagodzenia bólu, zarówno przy wrzodach, jak i przy niestrawności, można stosować napary z siemienia lnianego, rumianku oraz korzenia mniszka. Należy unikać marynat, smażonych i pikantnych gorących potraw. A także zrezygnować z napojów gazowanych, kawy i alkoholu. Dlaczego? Alkohol zwiększa kwasowość żołądka, kawa podrażnia przewód pokarmowy, napoje gazowane wywołują "wiatry".

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida