Super Express» Kobieta» Zdrowie» Papryczka chilli dobra na zatoki - wylecz się ostrą chilli. Papryczka chilli dobra na zatoki - wylecz się ostrą chilli

Papryczka chilli dobra na zatoki - wylecz się ostrą chilli

Naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati zbadali grupę osób, które cierpiały na bóle zatok. Okazało się, że pomóc może substancja znajdująca się w papryczkach chilli, odpowiedzialna za ich bardzo ostry smak.

Badania przeprowadził dr Jonathan Bernstein. Przebadał on 44 osoby, które cierpiały na niealergiczny nieżyt nosa, czyli miały zapalenie błony śluzowej i odczuwały ból zatok. Zwykłe środki przeciwbólowe działały, ale nie uśmierzały bólu tak szybko jak zdołała to zrobić substancja zawarta w papryczkach chilli.

Dlaczego chilli jest dobre na zatoki

W papryczkach chilli znajduje się kapsaicyna - organiczny związek chemiczny, który odpowiada za bardzo ostry smak chilli. Osoby z bólem zatok stosowały aerozol z ekstraktem z papryczek chilli i już po minucie odczuwały poprawę. Co ważne, nie powodował on żadnych skutków ubocznych.

Kapsaicyna jest składnikiem niektórych leków przeciwbólowych.

- Uważamy to za istotną obserwację, gdyż istnieje bardzo mało skutecznych sposobów leczenia niealergicznego nieżytu nosa - powiedział dr Bernstein.

Badania zostały opublikowane w "Annals of Allergy, Asthma & Immunology".

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida