Super Express» Kobieta» Zdrowie» Pieprzyki, znamiona - jak sprawdzić czy pieprzyk jest niebezpieczny. Pieprzyki, znamiona - jak sprawdzić czy pieprzyk jest niebezpieczny

Pieprzyki, znamiona - jak sprawdzić czy pieprzyk jest niebezpieczny

Po wakacjach, po opalaniu i częstym przebywaniu na słońcu warto sprawdzić czy przypadkiem na naszej skórze nie pojawiły się nowe pieprzyki, znamiona lub czy stare nie zmieniły swojego wyglądu. Oto kilka oznak, że pieprzyk może być niebezpieczny i należy zbadać go u dermatologa.

Najważniejsze objawy, które powinny zaniepokoić posiadacza nietypowego pieprzyka to:

- Pieprzyk/znamię powiększa się - urosło do dwóch milimetrów w ciągu miesiąca
- Pieprzyk zmienia barwę
- Pieprzyk zaczyna swędzieć lub boleć
- Pojawiły się na nim strupki
- Pieprzyk zaczyna krwawić

Gdy mamy choć jeden z tych objawów należy udać się jak najszybciej do dermatologa i sprawdzić czy pieprzyk jest groźny. Jeśli tak - dermatolog może zalecić jego usunięcie. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się do z miejscowym znieczuleniem. następnie wycięty pieprzyk jest badany. Jesli okaże się, że miał komórki nowotworowe należy częściej odwiedzać dermatologa. Jak często - ustali to lekarz.

O poradach co robić, gdy mamy nietypowe znamiona i pieprzyki czytamy w miesięczniku "Kobieta i życie". Pieprzyki, którymi nie trzeba się niepokoić są zazwyczaj wyraźnie oddzielone od skóry, nie rozmyte i małe.

Statystycznie tylko jeden na 200 tys. pieprzyków okazuje się groźnym, czyli zmienia się w czerniaka. Daltego też nie trzeba wpadać w panikę, jeśli zauważymy na swoim ciele dziwne znamię. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy jest ono bezpieczne, najlepiej zapytać dermatologa. Nie potrzeba do tego specjalnego skierowania.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida