Sposób na bezsenność

2012-03-19 3:00

Już 21 marca obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Zaburzeń Snu. Dziś trudności w zasypianiu to problem społeczny, który dotyczy ponad 30 proc. Polaków. Zaburzeniom snu możemy jednak skutecznie zapobiec.

Trudności z zasypianiem, sen przerywany i wczesne budzenie się - to najczęstsze objawy zaburzeń snu. - Bezsenność to już prawie epidemia - ostrzega dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Klinice Psychiatrycznej WUM. - Oczywiście kilka nieprzespanych nocy może co jakiś czas przytrafić się każdemu i nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się to coraz częściej i trwa tygodniami, znaczy, że mamy problem - dodaje specjalista.

Najpierw spróbuj pomóc sobie samemu

Uporczywą bezsenność leczy się zwykle preparatami nasennymi, zanim jednak trafisz do lekarza, spróbuj zastosować domowe sposoby, np.:
- Ostatni posiłek jedz nie później niż na 2-3 godz. przed położeniem się do łóżka;
- Przed snem wybierz się na wieczorny spacer;
- Dobrze wywietrz sypialnię. Temperatura w niej nie powinna być wyższa niż 18 st. C;
- Wypij przed snem pół szklanki herbaty rumiankowej lub melisy;
- Zrób sobie relaksującą kąpiel w pianie lub masaż pod prysznicem;
- Przeczytaj kilka stron miłej lektury, posłuchaj ulubionej muzyki.

Jeśli mimo to nie możesz zasnąć, nie zmuszaj się do spania na siłę. Wstań, pochodź trochę po pokoju, zjedz plasterek żółtego sera lub małą kanapkę z pieczonym drobiem (produkty te zawierają substancje ułatwiające zasypianie), wykonaj kilka głębszych wdechów przy otwartym oknie.

Sięgnij po melatoninę

Domowe sposoby będą skuteczniejsze, jeśli wesprzesz je działaniem melatoniny. To substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, wytwarzana przez szyszynkę, gruczoł umiejscowiony w centralnej części mózgu. Z wiekiem jej poziom spada, dlatego też po 40. roku życia często pojawiają się problemy ze snem. Wydzielanie melatoniny jest związane z rytmem dobowym, który ściśle wiążę się ze zmianami oświetlenia. Tak więc produkcja tej substancji wzrasta w nocy, natomiast maleje w ciągu dnia.

W odróżnieniu od innych leków nasennych melatonina działa w sposób naturalny, gdyż uzupełnia niedobory naturalnej substancji występującej w organizmie. Sen, jaki potem przychodzi, naśladuje sen fizjologiczny. Przywrócony zostaje prawidłowy rytm czuwania i zasypiania, wracają marzenia senne. Dzięki działaniu melatoniny nareszcie możesz spać dłużej i co najważ-niejsze - rano budzisz się wypoczęty. Unikalnym działaniem melatoniny jest również jej zdolność do poprawiania jakości snu.

Uwaga!
W przeciwieństwie do innych leków nasennych melatonina nie wywołuje uzależnienia. Nie powoduje też spowolnienia reakcji, zaburzeń koncentracji i sprawności psychomotorycznej. Zarówno bezpośrednio po zażyciu, jak i następnego dnia. I nawet po zastosowaniu bardzo wysokich dawek nie opisano żadnych działań niepożądanych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki