To ważne ile waży

2009-01-09 15:38

Każda mama chce, aby jej nowo narodzone dziecko ważyło prawidłowo. Kiedy jest za duże, a kiedy za małe? Czy waga dziecka ma związek z jego płcią? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Od czego zależy waga noworodka?

Wpływają na to czynniki genetyczne i środowiskowe. To, czy noworodek jest duży, zależy od wzrostu rodziców, a zwłaszcza jego mamy: wysoka kobieta może spodziewać się dużego potomka. Ważna jest rasa, np. Europejki rodzą dzieci większe niż Azjatki. Niezwykle istotny jest czas trwania ciąży (czyli: czy jest donoszona, bo dziecko najwięcej przybiera w ostatnich dwóch miesiącach – aż 2 kg). Udowodniono także, że palenie tytoniu oraz picie alkoholu przez ciężarne zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych docierających do płodu, co powoduje jego niedowagę. Na wielkość noworodka ma też wpływ prawidłowa lub zaburzona praca łożyska.

Co to znaczy, że dziecko jest za małe?

Oznacza to, że dziecko jest mniejsze niż jego statystyczny rówieśnik. Gdy np. urodzony o czasie noworodek waży 2750 g, ale jest zdrowy, nie ma się czym martwić. Dolną granicą średniej jest waga 2500 g – noworodki, które jej nie osiągają, określa się jako dzieci z niską masą urodzeniową. Zwykle są to wcześniaki, ale także dziecko z donoszonej ciąży może ważyć np. 2400 g. Dzieci urodzone z niską masą urodzeniową często bardzo szybko nadrabiają zaległości i doganiają rówieśników.

Dlaczego dziecko urodzone w terminie ma niską masę urodzeniową?

Przyczyn może być kilka, np. wskutek niewydolności łożyska dziecko nie otrzymuje dostatecznej ilości substancji odżywczych i tlenu albo u przyszłej mamy doszło do zatrucia ciążowego. Dieta i tryb życia mamy też mają pewne znaczenie, dlatego w ciąży trzeba się zdrowo odżywiać, zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Nie wolno się również odchudzać.

Czytaj więcej:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki