Spiżarnia Super Expressu: Jak rozpoznać ZATRUCIE i udzielić pierwszej POMOCY

2014-09-13 4:00

Przeczytaj jak rozpoznać zatrucie grzybami oraz w razie nagłego przypadku udzielić pierwszej pomocy!

Nie lekceważ tych objawów. Trzeba natychmiast udać się do lekarza, gdy po zjedzeniu dania z grzybami pojawią się:

* nudności,

* wymioty,

* biegunka,

* ból brzucha.

Czasami mogą wystąpić również obfite, zlewne poty, bóle głowy, zaburzenia widzenia, spadki ciśnienia, a nawet zapaść. Trucizna zawarta w grzybach atakuje układ nerwowy, uszkadza nerki, wątrobę i mózg.

Najlepiej mieć ze sobą resztkę potrawy, żeby lekarze mogli zidentyfikować toksynę, która nas zatruła. Nie wolno leczyć się na własną rękę! Badaniu i leczeniu powinny poddać się wszystkie osoby, które jadły grzyby, nie tylko te z objawami zatrucia.

Uwaga! Ostrożnie z jadalnymi

Bardzo często dochodzi też do zatruć grzybami jadalnymi, zwłaszcza gdy są przejrzałe, zepsute czy niewłaściwie przechowywane. Zbierane do reklamówek i plastikowych wiaderek w wyniku braku powietrza ulegają zaparzeniu, a zawarte w nich białko ścina się i rozkłada. Może to spowodować poważne zatrucie pokarmowe. Grzyby szybko się psują i mogą być przechowywane w lodówce nie więcej niż jeden dzień. Warto wiedzieć, że im większy grzyb, tym jego trwałość krótsza.

Przyczyną zatrucia może być też niewłaściwe przyrządzenie grzybów. Nie wolno ich spożywać na surowo, najlepiej zjeść je tego samego dnia. Jeśli nie jest to możliwe, to należy je przetworzyć: ususzyć, zamarynować lub zamrozić. Potraw z grzybów nie powinno się odgrzewać i wielokrotnie zamrażać.

Co robić, gdy zjemy trujące grzyby

Niezależnie od tego, czy objawy zatrucia już wystąpiły, czy jeszcze nie, a mamy podejrzenia co do spożytych grzybów, powinniśmy jak najszybciej sprowokować wymioty, aby usunąć substancje trujące z żołądka i nie dopuścić do ich wchłonięcia. Wymiociny i resztki grzybów należy zabezpieczyć i przekazać do zbadania (należy wziąć je ze sobą do szpitala, tam specjaliści je zbadają).

Przy podejrzeniu zatrucia grzybami konieczne są natychmiastowa konsultacja z lekarzem i przewiezienie pacjenta do szpitala. Podejrzewając zatrucie, nie pozwalamy choremu obracać się na plecy i staramy się utrzymać go w stanie przytomności. Aby wywołać wymioty, możemy podać do picia silnie osoloną wodę z dodatkiem aktywnego węgla, który ma właściwości absorpcyjne i wchłania w żołądku i jelitach toksyny. W szpitalu chorego czeka płukanie żołądka, czasem podanie odtrutki. W ciężkich przypadkach dializy, a nawet transplantacja wątroby.

Zobacz też: Spiżarnia Super Expressu: GRZYBY suszone, kiszone i solone. PRZEPISY cz.2

Warto zapytać eksperta Joanna Narożniak. Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Każdy zbieracz, jeśli ma wątpliwości, czy grzyb jest jadalny, może udać się po poradę do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, powiatowej czy wojewódzkiej na terenie całego kraju. Zazwyczaj wśród pracowników danej stacji jest osoba, która ma ukończony certyfikowany kurs klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia oceny grzybów może podjąć się tylko osoba uprawniona. Grzyboznawca ocenia zarówno grzyby świeże, jak i suszone, klasyfikator ma prawo do wydania opinii tylko o grzybach świeżych. Przynosimy okazy w całości, absolutnie nie w kawałkach, świeże, najlepiej nieoczyszczone, ze ściółką. Porady są bezpłatne.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki