Aikido - co to jest, gdzie powstało, czy warto trenować - ENCYKLOPEDIA SZTUK WALKI

2010-07-29 10:14

Aikido to z pięciu sportów walki (judo, kendo, kyudo, karate, aikido) uprawianych w Japonii na masową skalę. Najważniejsze techniki w aikido to rzuty i dźwignie. Dużą rolę odgrywają tu zatem nadgarstki i łokcie. Trening aikido wymaga ogólnej sprawności fizycznej, by wykonywać uniki i opady. Celem uczniów aikido, do którego dążą w każdej walce jest zmiana kierunku ataku lub jego zneutralizowanie.

Aikido to system ćwiczeń oparty na tradycyjnych japońskich szkołach walki wręcz. Opracował go mistrz Morihei Ueshiba (1883-1969). W 1942 roku jego system otrzymał nazwą "aikido".

Po II wojnie światowej treningi aikido w Japonii stały się masowe. Najważniejszą instytucją dla światowego aikido jest mająca swoją siedzibę w Tokyo Fundacja Aikikai. Jej szefem jest obecnie wnuk sensei Morihei Ueshiby - Moriteru Ueshiba.

Wiele rzeczy wyróżnia aikido spośród innych sztuk walki. Ogromne znaczenie odgrywa tu szacunek dla drugiego człowieka. Odpowiedzialność za jego życie i zdrowie powinny być priorytetem dla wszystkich trenujących.

Jeżeli technika jest w miarę dobrze opanowana i, co ważniejsze, wykonywana prawidłowo, wzrost ani waga (a raczej siła) nie mają większego znaczenia. Walka nie pozostawia żadnych obrażeń - zarówno u atakującego, jak i broniącego się.

Sam twórca systemu zanegował jakiekolwiek formy rywalizacji sportowej. Jedyną formą prezentacji i doskonalenia umiejętności dla trenujących aikido są kursy oraz publiczne pokazy bez klasyfikowania zawodników.

Zostało to tak dobitnie podkreślone przez twórcę aikido, że tzw. "sportowe aikido", choć została podjęta próba stworzenia takiego systemu, stanowi absolutny margines światowego aikido, a w Japonii praktycznie nie występuje.

W aikido stosuje się system stopni uczniowskich kyū i mistrzowskich dan, typowy dla sztuk walki wywodzących się z Japonii. Osoba początkująca nie posiada żadnego stopnia. Przeciętnie po 6 miesiącach może uzyskać najniższy stopień - 6 kyu. Najniższym stopniem mistrzowskim jest 1 dan. W niektórych szkołach aikido (dojo) wprowadzono stopnie 12-7 kyu, przyznawane dzieciom.

W przypadku wyższych stopni mistrzowskich (od 3 dan) na przyznanie następnego stopnia coraz większy wpływ mają wyniki w nauczaniu i propagowaniu aikido. Od poziomu 5 dan nie przeprowadza się już egzaminów praktycznych. Najwyższym stopniem mistrzowskim w aikido jest 10 dan, którego obecnie nie posiada żaden aikidoka.

Lista szkół aikido w całej Polsce jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Federacji Aikido.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki