Jak ponownie ustalić zawieszoną emeryturę

2013-06-12 4:00

Niektórzy emeryci, którym ZUS zawiesił świadczenie, mogą wystąpić z wnioskiem o jego przeliczenie. Podpowiadamy, jakie trzeba spełnić warunki i jak to zrobić.

Taką możliwość daje ustawa z 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 168, poz. 1001). Osoby, które z powodu zmiany przepisów musiały wybierać między pracą i emeryturą, mogą ustalić na nowo wysokość świadczenia po przepracowaniu 18 miesięcy.

Kto ma prawo?

Chodzi o osoby, które w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierały emeryturę i jednocześnie pracowały (w tamtym okresie przepisy prawa na to pozwalały), a którym ZUS zawiesił to świadczenie od 1 października 2011 r. w związku z tym, że nie zrezygnowały z zatrudnienia. Jednak nie wszyscy z tej grupy mają prawo do przeliczenia zawieszonego świadczenia. Mogą o to wystąpić tylko ci, którzy nie złożyli wniosku o wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r.

Jakie warunki do przeliczenia?

Można skorzystać z przeliczenia emerytury, jeśli zostaną spełnione łącznie poniższe warunki:

uzyskanie prawa do emerytury przed 1 stycznia 2011 r.,

pobieranie emerytury w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r., chociażby tylko przez część tego okresu,

ZUS zawiesił prawo do emerytury z dniem 1 października 2011 r. z powodu kontynuowania zatrudnienia,

zawieszenie prawa do emerytury trwało przez co najmniej 18 mies.,

wniosek o ustalenie wysokości emerytury zostanie zgłoszony po rozwiązaniu umowy o pracę i przejściu na emeryturę.

Jakie korzyści?

Takie rozwiązanie jest korzystne dla wielu emerytów, bo w wyniku ponownego ustalenia wysokości emerytury może być ona wyższa niż zwaloryzowana kwota wcześniej przyznanego świadczenia. Szczególnie opłaci się przeliczenie ,,starej" emerytury, przysługującej osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz urodzonym w latach 1949-1968, którzy do końca 2008 r. spełnili warunki wymagane do uzyskania wcześniejszego świadczenia. Dlaczego? Emerytura na starych zasadach uzależniona jest od liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych, wysokości zarobków oraz kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania świadczenia. ZUS wyliczając na nowo wysokość świadczenia uwzględni dotychczasowe okresy składkowe i nieskładkowe, ale przede wszystkim zastosuje wyższą kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku.

Natomiast emerytura ustalona na nowych zasadach obliczona zostanie jako suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego. Tak ustalona podstawa obliczenia emerytury pomniejszona zostanie o kwoty pobranej wcześniej emerytury, a następnie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku emeryta w dniu zgłoszenia wniosku.

Uwaga! Wniosek o przeliczenie wysokości emerytury można złożyć tylko raz. Jeśli w wyniku tego przeliczenia okaże się ona niższa od dotychczasowej kwoty, świadczenie przysługuje w poprzednio ustalonej wysokości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki