Czarna lista dłużników

2009-11-28 5:20

Nie zapłaciłeś faktury za prąd, gaz lub telefon? Zalegasz ze spłatą raty kredytu? Nie płacisz czynszu? Możesz trafić do rejestru dłużników

Możesz zostać wpisany do rejestru dłużników, gdy twoje zadłużenie przekroczy 200 zł - jeśli jesteś osobą prywatną, a 500 zł - gdy masz firmę. Wystarczy, że zalegasz z płatnościami 60 dni. Firma lub instytucja, której jesteś dłużnikiem, powinna wcześniej wysłać ci listem poleconym wezwanie do zapłaty, a potem jeszcze odczekać 30 dni. Jeśli nie płacisz regularnie rachunków lub nie spłacasz rat kredytu, informacje o twoich długach mogą trafić do BIK-u, czyli biura informacji kredytowej (jeśli masz długi wobec banków i innych instytucji kredytowych) albo BIG-ów, czyli biur informacji gospodarczej (jeśli masz zadłużenie wobec różnych firm, np. elektrowni, gazowni, operatorów telekomunikacyjnych, komórkowych, telewizji kablowych). Wpisanie na listę nierzetelnych dłużników zawsze oznacza kłopoty, np. może ci uniemożliwić zaciągnięcie kredytu czy pożyczki w banku, sklep może ci odmówić sprzedaży na raty. Możesz mieć też problemy z kupnem komórki na abonament czy zainstalowaniem telefonu, założeniem Internetu lub telewizji kablowej.

Nawet po spłaceniu długu z rejestru BIK nie znikniesz automatycznie. Możesz być stamtąd usunięty tylko na pisemny wniosek banku, który wcześniej wpisał cię na listę. Inaczej twoja negatywna historia kredytowa będzie przechowywana w BIK przez 5 lat.

BIG ma obowiązek usunąć twoje dane ze swojego rejestru, gdy dostanie uzasadnioną informację, że zobowiązanie nie istnieje, wygasło lub odroczono jego wykonanie. Teoretycznie firma, w której się zadłużyłeś, powinna w ciągu 14 dni zażądać od BIG wykreślenia lub aktualizacji twoich danych, ale nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli instytucja, która wpisała cię na listę dłużników nie usuwa twoich danych z rejestru BIG, możesz skierować sprawę do sądu gospodarczego i uzyskać orzeczenie o spłacie długu.

Uwaga!

Nawet po spłaceniu długów z rejestru BIK-u nie znikniesz automatycznie. Żeby tak się stało, bank, który wpisał cię do rejestru, musi złożyć pisemny wniosek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze