Porady
SUPER EXPRESS.pl porady zdrowie alergie KALENDARZ ALERGIKA: Jak radzić sobie z alergią, objawy, profilaktyka, odczulanie, leki

KALENDARZ ALERGIKA: Jak radzić sobie z alergią, objawy, profilaktyka, odczulanie, leki

20.04.2011, godz. 19:45
Kalendarz alergika
foto: Brak agencji

Skłonności alergiczne, niestety, w większości przypadków będą towarzyszyć człowiekowi przez całe życie. Może się też zdarzyć, że alergia samoistnie się wyciszy. Jest też inna możliwość, czyli natężenie objawów. W obu jednak przypadkach ważne jest to, by podjąć odpowiednie leczenie. W ciągu ostatnich lat alergologia bardzo się rozwinęła - metody terapii potrafią uczynić życie alergika znacznie lżejszym.

Profilaktyka

Aby wyeliminować alergię z naszego życia, trzeba ją najpierw dobrze zdiagnozować. Później dopiero można przystąpić do leczenia, które powinno mieć charakter wielokierunkowy. Istotną częścią terapii jest profilaktyka, czyli unikanie rozpoznanego alergenu. Jest to w pełni możliwe w przypadku alergii pokarmowej. W przypadku uczulenia na pyłki roślin jest to już trudniejsze. W przypadku uczulenia na roztocza trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania, częstej wymianie pościeli. Nie zaleca się trzymania mebli tapicerowanych czy dywanów. Niekorzystna jest też klimatyzacja. Nie należy w domu trzymać zwierząt.

Przeczytaj koniecznie: Poradnik alergika: Alergia, astma - objawy, leczenie, praktyczne informacje

>>>Poniżej KALENDARZ ALERGIKA

Farmakoterapia

Poza profilaktyką ważne jest leczenie farmakologiczne, które powinno być przeprowadzone pod kontrolą lekarza. W leczeniu kataru siennego świetnie sprawdzają się leki przeciwobrzękowe, takie jak ksylometazolina czy oksymetazolina, których jednak nie wolno stosować dłużej niż 5 do 7 dni. Podstawowym leczeniem alergicznego nieżytu nosa są leki przeciwhistaminowe. Część z nich jestdostępna bez recepty w małych opakowaniach. Najbardziej bezpieczne leki przeciwhistaminowe, które w najmniejszym stopniu wpływająna refleks,koncentrację i nie powodują senności to loratadyna, desloratadyna i fexofenadyna.

O przewlekłym stosowaniu leków z tej grupy decyduje lekarz, który powinien poinformować pacjenta o bezpieczeństwie leku i możliwych działaniach niepożądanych. Czasem leki przeciwhistaminowe nie są w stanie zapewnić pełnej kontroli dolegliwości, lekarz zaleci wtedy steroidy donosowe. Nowoczesne leki z tej grupy, takie jak flutikazon lub dłużej pozostający w nosie mometazon, nie wchłaniają się z błony śluzowej i są całkowicie bezpieczne. Również w pokrzywce leki przeciwhistaminowe mają udowodnioną skuteczność. W przypadku astmy leki te jednak nie zdają już egzaminu. Wówczas zastosowanie będą miały środki rozszerzające oskrzela oraz leki przeciwzapalne – glikokortykosteroidy i leki antyleukotrienowe.

Patrz też: Na czym polega alergia? Jak leczyć alergię? Rozmowa z alergologiem

Leki przeciwastmatyczne stosowane obecnie są bezpieczne u dzieci i u dorosłych.

Odczulanie

Można się także poddać odczuleniu, czyli immunoterapii swoistej. Immunoterapia swoista ma na celu zmniejszenie wrażliwości organizmu na uczulające alergeny i polega na wprowadzaniu do niego wyciągów substancji uczulających w stopniowo zwiększających się dawkach.

Postępowanie takie wywołuje tolerancję na alergen i prowadzi do złagodzenia objawów. Metoda ta jest szczególnie skuteczna zwłaszcza przy alergizacji na jedną grupę lub pojedynczy  alergen oraz sprawdza się zwłaszcza u młodych pacjentów, w tym dzieci. Odczulanie jest procesem długotrwałym. Może potrwać nawet kilka lat. Prowadzi je tylko doświadczony lekarz alergolog.

autor: Bartosz Palocha zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: