chce schudnąć, chleb, chrupkie pieczywo, dieta, jakie jeść pieczywo, pieczywo

i

Autor: pinterest

Prawdy i mity o suplementach diety

2015-10-13 4:00

Z roku na rok wydajemy coraz więcej pieniędzy na różnego rodzaju suplementy diety. Odpowiednio stosowane mogą nam pomóc, ale czasami ich zażywanie nie ma żadnego sensu, a wręcz może zaszkodzić. Suplement nie jest lekiem, tylko z definicji środkiem spożywczym, który ma uzupełnić normalną dietę.

Wokół suplementów narosło wiele mitów i nieporozumień. Postaramy się je rozwiać.

Suplementy są rozprowadzane poza kontrolą farmaceutyczną

MIT

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od stycznia 2010 roku produkty z pogranicza suplementów i leków nie mogą być sprzedawane jako suplementy diety. W przypadku preparatów budzących wątpliwość ważna jest opinia Urzędu Rejestracji Produktów Medycznych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Te zakwalifikowane jako lekarstwa będą podlegały restrykcyjnym przepisom farmaceutycznym i ścisłej kontroli. Nadzór nad suplementami prowadzi sanepid, który odpowiada za bezpieczeństwo tych produktów dla konsumentów. Sprawdza również, czy na półkach sklepów i aptek sprzedawane są jedynie produkty z atestem sanepidu. Suplementy warto kupować w aptekach, wtedy mamy pewność co do ich pochodzenia.

Witaminy i minerały w pożywieniu są lepsze od tych w tabletkach

Zobacz też: Cejrowski ostro o imigrantach: To INWAZJA

MIT

To prawda, ale niektóre witaminy i minerały są przez organizm wchłaniane znacznie lepiej w postaci syntetycznej. Dotyczy to kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Podobnie jest z kwasami omega-3, bo zawierające je ryby mogą pochodzić z wód zanieczyszczonych metalami ciężkimi i dioksynami.

Suplementy mogą zastąpić leki

MIT

Suplementy diety są środkami spożywczymi, uzupełniającymi normalną dietę.

Nie są lekami i nie wyleczą chorób. Nigdy nie wolno zastępować nimi środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Suplementy mogą jedynie poprawić wydajność organizmu, ale muszą być przyjmowane regularnie. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów onkologicznych, którzy nigdy nie powinni przerywać terapii przeciwnowotworowej na rzecz suplementów.

Suplementów diety nie należy przyjmować wraz z innymi lekami i jedzeniem

PRAWDA

Niekorzystne połączenia to m.in.:

?witamina E i leki przeciwza-krzepowe,

? witamina A i środki antykoncepcyjne lub pokarmy bogate w błonnik,

? wapń i leki kardiologiczne,

? dziurawiec i doustna antykoncepcja, środki antydepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Każdy powinien stosować suplementy diety. Im więcej witamin i minerałów, tym lepiej

MIT

Nadmiar składników odżywczych nie jest wcale dobry. Może spowodować pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia. Zdrowa osoba, prawidłowo się odżywiająca, niepracująca ciężko fizycznie i nieżyjąca w dużym stresie nie potrzebuje dodatkowych porcji witamin oraz minerałów. Szczególnie trzeba uważać, żeby nie przedawkować m.in: witamin A, D, K i żelaza. Mogą pojawić się nudności, zawroty głowy, niewydolność nerek i wątroby. Przeciwwskazaniem do przyjmowania suplementów są schorzenia przewlekłe np. nadciśnienie, cukrzyca, czasami alergia i inne kuracje.

Suplementy diety oparte na naturalnych składnikach są obojętne dla organizmu

MIT

Nawet naturalne składniki suplementów nie są w pełni bezpieczne i obojętne dla organizmu. Zbyt długo stosowany, obecny w wielu preparatach podnoszących witalność, żeń-szeń zwiększa ryzyko bezsenności. Nie powinien być stosowany dłużej niż przez trzy miesiące, potem konieczna jest kilkutygodniowa przerwa. Przyjmowanie zbyt dużych ilości wyciągu z dziurawca powoduje uczulenie na słońce i przebarwienia skóry. Przyjmowany w zbyt dużych ilościach miłorząb lekarski może być przyczyną kłopotów trawiennych i bólów głowy.

Przed zażyciem suplementu warto się skonsultować z lekarzem

PRAWDA

Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zakupem lub zażyciem jakiegokolwiek suplementu. Niektóre z nich mogą wchodzić w wyjątkowo niekorzystne interakcje z równocześnie stosowanymi lekami. Substancje zawarte w suplementach mogą też powodować alergie.

Preparaty witaminowe należy przyjmować podczas posiłku

PRAWDA

Witaminy powinny być zażywane tuż po posiłkach. Dlaczego? Przyjmowanie ich razem z pożywieniem powoduje, że dużo lepiej się wchłaniają. Witaminy rozpuszczalne w wodzie, szczególnie z grupy B i witamina C są bardzo szybko wydalane z moczem, dlatego należy je przyjmować po trzech głównych posiłkach. Jedzenie zawierające chociaż minimalną ilość tłuszczu zapewnia lepsze przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A,D,E i K.

Suplementy nie mogą zastąpić zdrowej diety

PRAWDA

Suplementy są jedynie uzupełnieniem diety, podstawowym źródłem składników odżywczych są pokarmy. Grupy, dla których są wskazane suplementy, to: kobiety w ciąży, osoby ciężko pracujące fizycznie, palacze tytoniu, seniorzy oraz wegetarianie i weganie.

Dzieci nie potrzebują suplementów

PRAWDA

Przy właściwym odżywianiu, zgodnie z zasadami żywienia, dzieci otrzymują w pokarmach wszystkie potrzebne składniki. Wyjątkowo można podawać chorowitym dzieciom preparaty z witaminą C podczas zimy, gdy brakuje świeżych owoców i warzyw, oraz preparaty z magnezem, kiedy dziecko jest nadpobudliwe.

Przyjmowanie dużych ilości witaminy C i witaminy B12 pomaga w walce z rakiem.

MIT

Przyjmowanie dużych ilości substancji aktywnych bez konsultacji z lekarzem jest szkodliwe. Witamina B12 jest niezwykle ważną witaminą z uwagi na to, że uczestniczy w procesach metabolicznych każdej komórki. Jej niedobór może być przyczyną różnych powikłań, w tym neurologicznych i hematologicznych. Jednak mimo że u pacjentów onkologicznych często rozwija się niedobór tej witaminy, nie ma wskazań do jej rutynowej suplementacji. To samo dotyczy witaminy C. Przyjmowanie jej w zbyt dużych dawkach może być szkodliwe dla układu moczowego.

Podczas chemioterapii warto zażywać suplementy na porost włosów, aby zapobiec ich wypadaniu.

MIT

Wypadanie włosów po chemioterapii nie jest wynikiem niedoborów witamin i mikroelementów, ale uszkodzenia mieszka włosowego przez leki onkologiczne. Przyjmowanie suplementów na porost włosów nie zapobiegnie negatywnemu działaniu chemioterapii, więc nie ma sensu ich przyjmować. Nie są one niezbędne również do tego, aby włosy dobrze odrastały.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły