ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl rozrywka gwiazdy Don Vasyl: Polacy chcą nas poznawać

Don Vasyl: Polacy chcą nas poznawać

13.07.2016, godz. 02:00
Don Vasyl
Don Vasyl foto: AKPA

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów kończy 20 lat. Twórca imprezy Don Vasyl (66 l.) już nie może się doczekać, gdy w piątek do Ciechocinka zaczną przyjeżdżać fani.

- Do kogo kierujecie swój festiwal?

- Kierujemy go do wszystkich, którzy chcą słuchać i poznawać naszą kulturę. Dzięki naszemu festiwalowi Polacy nabyli szacunku dla Romów. I na odwrót - Romowie otworzyli się na Polaków. Wpuściliśmy ich do naszych domów, a do niedawna byliśmy bardzo nieufni. To festiwal sprawił, że Polacy chcą nas poznawać, chcą poznawać naszą kulturę. Niektórzy nawet zaczęli przyznawać się do romskich korzeni. Kiedyś to było nie do pomyślenia.

- Czy na festiwalu wystąpią tylko wykonawcy pochodzenia romskiego?

- Oczywiście nie tylko, bo będą też gwiazdy polskiego pochodzenia. Wystąpią jako goście, szczególnie w bloku muzyki klasycznej. Ale muzykę na naszym festiwalu tworzą głównie Romowie. To bardzo ważne, bo tylko Rom potrafi zrobić prawdziwą muzykę z cygańską duszą. I nasz festiwal właśnie taki rodzaj muzyki zapewnia.

- Co tak wyjątkowego jest w muzyce romskiej, że przyciąga takie tłumy?

- Najważniejsze, żeby romską muzykę tworzyli Romowie. Tylko wtedy jest prawdziwa i pochodzi ze źródła. Bo my, Cyganie, tworzymy teatr prawdy, który pochodzi z serca i duszy. I ta prawda pociąga ludzi.

Zobacz: Młynarska o nowym szefie TVP: "Koniec Dwójki jaką znamy"

Źródło: Agencja TVN/x-news
Więcej rozrywki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: