ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura "Biesy po latach" film Andrzeja Wajdy dziś na FOKUS TV

"Biesy po latach" film Andrzeja Wajdy dziś na FOKUS TV

17.10.2016, godz. 14:04
Biesy po latach film Andrzeja Wajdy dziś na FOKUS TV
foto:

Film dokumentalny „Biesy po latach” w reżyserii Andrzeja Wajdy odsłania kulisy realizacji fenomenalnego spektaklu „Biesy”, według powieści Fiodora Dostojewskiego i adaptacji Alberta Camusa, reżyserowanego przez twórcę. W filmie zaprezentowano archiwalne fragmenty sceniczne, wypowiedzi aktorów oraz wspomnienia Wajdy. BIESY PO LATACH, film dokumentalny, 2014, reż. Andrzej Wajda. Emisja 17 października, poniedziałek, godz. 23.05.

Film dokumentalny „Biesy po latach” w reżyserii Andrzeja Wajdy odsłania kulisy realizacji fenomenalnego spektaklu „Biesy”, według powieści Fiodora Dostojewskiego i adaptacji Alberta Camusa, reżyserowanego przez twórcę. W filmie zaprezentowano archiwalne fragmenty sceniczne, wypowiedzi aktorów oraz wspomnienia Wajdy.

„(…)„Biesy” to być może najważniejsze wydarzenie artystyczne w mojej pracy dla Teatru. To spektakl miły memu sercu” – tak reżyser mówił o przedstawieniu. Sztukę wystawiano od 1971 roku nieprzerwanie przez 14 lat i, jak wspominają twórcy, sala zawsze pękała w szwach. Prezentowana była również na zachodzie, gdzie spotkała się z uznaniem krytyków. Zagraniczna prasa rozpisywała się o wielkim triumfie zespołu Teatru Starego w Krakowie. W 2014 roku, po 43 latach od premiery spektaklu, miał miejsce uroczysty pokaz „Biesów po latach” w krakowskim Muzeum Manggha. Dokument przedstawia unikatowe materiały, które zachowały się w archiwach, w tym: fragmenty sztuki, elementy dekoracji, kostiumy i rekwizyty. O swoich rolach, przygotowaniach do spektaklu, jak również współpracy z Andrzejem Wajdą opowiadają aktorzy, m.in. Jan Nowicki oraz Wojciech Pszoniak. Kompozytor Zygmunt Konieczny wspomina pracę przy bardzo nowatorskiej i odważnej, jak na ówczesne czasy, ścieżce dźwiękowej. Nad kostiumami i scenografią czuwała natomiast Krystyna Zachwatowicz, która stworzyła wyjątkowy klimat „Biesów” według Wajdy. Wszyscy twórcy pamiętają niezwykle wyczerpujące próby przed premierą, owiane wręcz legendą.

W „Biesach po latach” wzięli udział: Andrzej Wajda, Jan Paweł Gawlik, Mikołaj Grabowski, Stanisław Radwan, Krystyna Zachwatowicz, Jan Nowicki, Wojciech Pszoniak, Izabela Olszewska, Aleksander Fabisiak, Zygmunt Konieczny, Kazimierz Kaczor, Mariusz Czarnecki, Bogdan Długosz, Jacek Kociuban, Jacek Wać i Bogusław Sobczuk.

Zobacz: Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie. Dlaczego reżyser wybrał to miejsce?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: