ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Casa Mila - co zwiedzić w Barcelonie? [PORADY]

Casa Mila - co zwiedzić w Barcelonie? [PORADY]

27.10.2016, godz. 15:10
Casa Mila
Casa Mila (La Pedrera), Barcelona, Antoni Gaudi, foto:

W każdym mieście istnieje obiekt, który jest jego symbolem. W przypadku Paryża jest to wieża Eiffla, w Londynie Big Ben, a w Barcelonie z pewnością jedno z dzieł Antoniego Gaudiego - Casa Mila zwana również La Pedrera. Oto niezwykły budynek, który warto zwiedzić podczas wizyty w stolicy Katalonii.

W centrum Barcelony, na rogu ulic Passeig de Grácia i Provenç stoi niezwykły budynek, którny nie ma sobie równych na całym świecie. Chodzi o kamienicę, która oficjalnie nazywa się Casa Mila, ale barcelończycy nazywają ją La Pedrera (Kamieniołom). Początkowo wyśmiewano ekstrawagancką budowlę, ale z czasem określenie La Pedrera zatraciło swój negatywny wydźwięk i obecnie kamienica jest dumą Barcelony. Casa Mila udostępniona jest turystom. Budynek powstawał w latach 1906 - 1910. Należał do przedsiębiorcy Pere Mili, który mieszkał w nim z  żoną i dziećmi. Większość kamienicy była wynajmowana pod mieszkania i biura. Zresztą budynek Gaudiego służy w tym celu po dziś dzień.

Bilet do Casa Mila

Aby wejść do budynku należy odstać swoje w długiej kolejce. Budowla Gaudiego cieszy się niezmienną popularnością, więc chętnych do jej zobaczenia jest zawsze dużo. Bilet można jednak kupić online na oficjalnej stronie kamienicy - TUTAJ. Ceny biletów są zróżnicowane. Do La Pedrery można wejść w przeciągu pół roku od daty zakupienia biletu. Najlepiej wybrać się w słoneczny dzień, kiedy dobrze widać z dachu panoramę miasta oraz grę cieni fantazyjnych kominów znajdujących się na dachu.

La Pedrera by Day Premium

To oferta dla tych, którzy nie lubią kolejek. Po zakupie takiego biletu można wejść do kamienicy wejściem dla osób uprzywilejowanych o każdej porze dnia.

Bilet dla dorosłych kosztuje 27 euro, dla dzieci (7-12 lat) 10,25 euro, a maluchy poniżej 7 roku życia wchodzą za darmo.

La Pedrera by Day

Standardowa oferta zwiedzania dziennego. Bilet trzeba kupić na konkretny dzień i godzinę, ale za to ceny są zdecydowanie niższe.

Dorośli zapłacą 20,50 euro, studenci i niepełnosprawni 16,50 euro, dzieci do 12 roku życia 10,25 euro, a maluchy poniżej 7 roku życia wchodzą za darmo.

La Pedrera by Day and Night

Oferta łączona, oferująca wejście do La Pedrery w dzień i w nocy. Decydując się na takie zwiedzanie, możemy w pełni podziwiać dzieło Gaudiego. Wiąże się to jednak ze sporym wydatkiem, bo bilet dla dorosłych kosztuje 39,50 euro, a dla dzieci do 12 roku życia 19,75 euro. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo.

Istnieją również bardziej skomplikowane oferty, ale ceny wahają się od 50 euro w górę. W cenie każdego biletu jest wliczony audioprzewodnik w kilku językach do wyboru. Niestety Casa Mila nie oferuje zwiedzania w języku polskim.

Casa Mila zwiedzanie

La Pedrera otwarta jest codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-20:30 (zwiedzanie dzienne) i 21:00-23:00 (zwiedzanie nocne). Do La Pedrery najlepiej wybrać się w inny dzień niż poniedziałek. W poniedziałki większość muzeów w Barcelonie jest zamknięta, w związku z czym turyści decydują się na odwiedzenie innych obiektów, na przykład kamienicy Gaudiego. Po La Pedrerze prowadzi audioprzewodnik oraz strzałki. Miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagą są oznaczone numerami. Wystarczy wpisać odpowiednie cyfry w audioprzewodniku, by dowiedzieć się czegoś ciekawego. Zwiedzanie zaczyna się od dziedzińca, następnie kierujemy się na strych, gdzie na 200 metrach kwadratowych, możemy obejrzeć obszerną wystawę na temat Antoniego Gaudiego. Stamtąd idziemy na dach pełen słynnych fantazyjnych kominów, przypominających maski. Po obejrzeniu dachu kierujemy się do apartamentów właściciela. Przy schodzeniu klatką schodową trzeba pamiętać, że w budynku nadal mieszkają ludzie, więc należy zachować ciszę. W apartamentach w pełni możemy poczuć ducha początku XX wieku dzięki autentycznym meblom i wystrojowi wnętrz z tamtego okresu.

Antoni Gaudi

Autorem Casa Mila jest Antoni Gaudi - wybitny kataloński architekt secesyjny, który stworzył wiele niepowtarzalnych budynków w Barcelonie. Oprócz La Pedrery w jego dorobku są również między innymi Casa Battlio, Pałac Guell, Park Guell oraz ciągle nieskończona katedra Sagrada Familia. Wszystkie te obiekty udostępniono do zwiedzania. Gaudi w swojej twórczości inspirował się naturą. Czerpał rozwiązania architektoniczne wprost z przyrody. Patrząc na fasadę Casa Mila możemy dostrzec, że rzadko używał w swoim projekcie linii prostych. Budowla wygląda jak płynąca fala. Gaudi projektował również meble oraz okucia, takie jak klamki.

Odwiedzicie La Pedrerę podczas wizyty w Barcelonie?

Zobacz: Krzyżtopór i Opatów, czyli mniej znane uroki Świętokrzyskiego

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: