ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura FOKUS TV: Sala operacyjna. Waga ciężka - środa, godz. 22.00

FOKUS TV: Sala operacyjna. Waga ciężka - środa, godz. 22.00

18.10.2016, godz. 13:16
Sala operacyjna 3 sezon serial FOKUS TV
Sala operacyjna 3 sezon serial FOKUS TV foto: Fokus TV

Bohaterami serialu Sala operacyjna: Waga ciężka są osoby, które zdecydowały się na chirurgiczny zabieg zmniejszenia żołądka. Waga każdej z nich znacznie przekracza 100, a nawet 200 kg. Pozbycie się znienawidzonej, utrudniającej normalne życie otyłości, to ich największe marzenie. Widzowie poznają poruszające historie tych osób. Będą także towarzyszyć pacjentom podczas kolejnych etapów leczenia i zobaczą, jakie efekty przyniosą ich zmagania. Operacje przeprowadzi pionier chirurgicznego leczenia otyłości w Polsce, prof. dr hab. Krzysztof Paśnik.  Sala operacyjna: Waga ciężka. Serial dokumentalny FOKUS TV - Emisja od 19 października, środa, godz. 22.00.

Podjęta przez bohaterów serialu decyzja o zabiegu chirurgicznego zmniejszenia żołądka nie była ani prosta, ani spontaniczna. Wszystkim im towarzyszył silny strach, z jednej strony związany z samym przebiegiem operacji, a z drugiej – z własnymi słabościami i obawami przed „nowym” życiem, z którym wiążą duże nadzieje. Dlatego potrzebna jest również pomoc psychologa. Jak twierdzi prof. Paśnik: W szpitalu nie „operują chorego żołądka” , tylko „chorą głowę”. W proces leczenia włączony jest również dietetyk oraz trener personalny.

Emil ma 21 lat i waży 209 kg. Większość dnia spędza przed komputerem, siedząc w fotelu samochodowym, bo zwykły nie utrzymałby jego wagi. Wirtualna rzeczywistość stała się jego światem - tu ma przyjaciół i czuje się potrzebny. Jego matka Ela (51 lat) zawsze dbała o to, aby syn dobrze i smacznie jadł. Tym wyrażała swoją troskę i miłość. Sama waży 139 kg, dlatego także postanowiła poddać się chirurgicznemu zmniejszeniu żołądka. Kolejna bohaterka serialu to Karolina (34 lata). Kiedy jej waga osiągnęła 123 kg i zaczęła odczuwać poważne problemy z kręgosłupem, zdecydowała się oddać w ręce prof. Paśnika. Zawodowo - to „kobieta-czołg”. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Jest zatrudniona w agencji modelek i pracuje całe dnie. Nie może jednak zapanować nad nałogiem objadania się. Z nadwagą borykają się również Bożena (54 lata, 121 kg) i jej córka Olga (30 lat, 103 kg). Bożena prowadzi gospodarstwo agroturystyczne i organizuje imprezy okolicznościowe, w czym pomaga jej córka. Jest silna, nie daje sobie w „kaszę dmuchać”, ale nie akceptuje siebie. Uważa się za osobę wręcz niepełnosprawną. Wraz z Olgą postanowiła przejść zabieg.

Pacjentem prof. Paśnika będzie też stylista, Bjorn (32 lata), ważący 120 kg. Podjął decyzję o przyjściu na wizytę kwalifikacyjną, bo ma nadzieję, że operacja nie tylko pozwoli mu schudnąć, ale również pomoże w walce z cukrzycą.

Dobrym duchem bohaterów będzie Artur, uczestnik pierwszej edycji serialu telewizji FOKUS TV Sala Operacyjna, który półtora roku temu przeszedł operację usunięcia 80% żołądka i schudł 50 kg. Przed zabiegiem żył z wielkimi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi. Miał problemy z chodzeniem po schodach, zakładaniem i wiązaniem butów, dbaniem o higienę osobistą oraz z kontaktami z kobietami. Po operacji schudł i nadal utrzymuje prawidłową wagę. Teraz stara się wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, by pomagać innym.

W każdym odcinku obserwujemy kilku bohaterów, znajdujących się na różnych etapach dochodzenia do szczupłej sylwetki. W ostatnim, ósmym odcinku zobaczymy ich metamorfozy. Zadbają o nie charakteryzatorzy oraz Bjorn – stylista i jednocześnie uczestnik programu. Sesję zdjęciową wykona fotograf modowy. Historie bohaterów pokazują, że nadwaga to nie tylko kwestia złej diety czy po prostu obżarstwa. To przede wszystkim problemy z psychiką - odreagowanie napięć, depresja, nieakceptowanie siebie i wiele innych przyczyn, z których możemy sami nie zdawać sobie sprawy. W procesie leczenia należy uświadomić sobie, co tak naprawdę pcha w szpony nałogu jedzenia.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Paśnik jest Kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Pełni również funkcję Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Pionier operacyjnego leczenia otyłości w Polsce. Rocznie przeprowadza ponad 300 operacji bariatrycznych.

Zobacz: The Weeknd - "False Alarm". Teledysk jak gra komputerowa!

Więcej rozrywki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: