ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Hell On Wheels - Witaj w piekle. Amerykański serial fabularny, western, 2011, sezon 1

Hell On Wheels - Witaj w piekle. Amerykański serial fabularny, western, 2011, sezon 1

27.09.2016, godz. 15:34
Hell On Wheels - Witaj w piekle
Hell On Wheels - Witaj w piekle foto: Fokus TV

Rok 1865, Dziki Zachód. Były żołnierz konfederacji, Cullen Bohannon, poszukujący zemsty na mordercach ukochanej żony, dociera do miasta stworzonego dla budowniczych „żelaznych dróg”. Praca przy powstawaniu kolei przyciąga wyzwolonych niewolników, skazańców i desperatów. Cullen wkracza w okrutny świat bezwzględnych twardzieli, dla których istnieje jedno prawo – prawo silniejszego.

Hell On Wheels - Witaj w piekle Amerykański serial fabularny, western, 2011, sezon 1 Emisja od 1 października, piątek i sobota (premiery), godz. 22.00.

W poszukiwaniu morderców żony, Cullen Bohannon (Anson Mount) trafia do tętniącego życiem, ale także niebezpiecznego miasteczka zwanego Hell on Wheels. Możliwość zarobku przy budowie inżynieryjnego cudu tamtej epoki - kolei transkontynentalnej Union Pacific, przyciąga zarówno zwykłych, porządnych ludzi, jak i wyrzutków i szubrawców z całego kraju. Dla tych ostatnich najpopularniejszą rozrywką są rozróby, alkohol i zabawa w domu publicznym. Cullen zostaje strażnikiem robotników pracujących przy kolei. Wśród nich jest były niewolnik Elam Ferguson (Common, popularny amerykański raper), chcący pomścić śmierć przyjaciela i walczyć o traktowanie na równi z białymi. Na drodze Cullana staje też piękna Lily Bell (Dominique McElligott), która jest w posiadaniu cennych dla chciwego i okrutnego przedsiębiorcy Thomasa „Doc” Duranta (Colm Meaney), map. Hell on Wheels to brudne, zbłocone, ruchome miasteczko „przesuwające się” wraz z budową kolei. Pojedynki z bronią w ręku, krwawe morderstwa, zemsta i chciwość - to codzienność tego miejsca. Z drugiej strony są ludzie, dla których honor i uczciwość to najważniejsze wartości w życiu. Także miłość znajdzie w tym serialu swoje miejsce.

Akcja trzyma w napięciu, a scenografia i kostiumy wiernie oddają rzeczywistość Dzikiego Zachodu. Twórców serialu „Hell on Wheels” zainspirowały autentyczne wydarzenia. Pełna przygód historia to również zapis dziejów Ameryki. Pokazuje, w jaki sposób ten wielki kraj odbudowywał się po jednym z najbardziej krwawych wewnętrznych konfliktów w swojej historii. Przygląda się z bliska korupcji i chciwości zarządzających wielką inwestycją kolejową. Thomas Durant, w którego rolę wcielił się Colm Meaney, żył w latach 1820 – 1885. Był amerykańskim finansistą i propagatorem rozwoju kolei. Początkowo został zastępcą prezesa Union Pacific i zajmował się nadzorem nad kontraktem rządowym za czasów prezydenta Lincolna. W czasie swojej pracy wykazał się niezwykłym sprytem i znalazł wiele sposobów na czerpanie osobistych korzyści finansowych z budowy kolei. Bezczelnie oszukał rząd amerykański tworząc przedsiębiorstwo Credit Mobilier, które umożliwiało mu przejmowanie pieniędzy z rządowych subsydiów na kolej. Udało mu się również zmanipulować inwestorów, dokonując oszustwa giełdowego, które przyniosło mu 5 milionów zarobku.a

Serial opowiada też o trudnych losach imigrantów przybyłych z całego świata oraz świeżo wyzwolonych niewolników. Pokazuje bezlitosne traktowanie społeczności Indian – rdzennych mieszkańców tych terenów. Historia przedstawiona w „Hell on Wheels” to też świadectwo tego, jak wysoką cenę trzeba było zapłacić za postęp i rozwój cywilizacyjny.

CHARAKTERYSTYKA POSTACI:

CULLEN BOHANNON (ANSON MOUNT) Cullen Bohannon to były żołnierz wojsk konfederatów, którego jedynym celem jest pomszczenie śmierci ukochanej żony. Trafia do miasteczka Hell on Wheels, gdzie znajduje posadę zarządcy robotników kolei. To daje mu możliwość zdobycia informacji na temat zabójców jego żony. Na swojej drodze spotyka czarnoskórego Elama, który będzie mu pomagał, oraz piękną wdówkę Lily Bell.

LILY BELL (DOMINIQUE McELLIGOTT) W Nebrasce Czejenowie zabijają męża Lily - Roberta Bella, który pracował nad planami budowy kolei. Kobiecie udaje się uratować jego cenne mapy. Chce je zdobyć Thomas Durant - chciwy przedsiębiorca, który żyje z rządowych dotacji na budowę kolei. Lily musi się ukrywać, gdyż grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Cullan będzie jej pomagał. Elam Ferguson jest wyzwolonym niewolnikiem pracującym przy budowie kolei. Jako wolny człowiek próbuje dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest. Wszędzie czuje się obco. W miarę jak awansuje w kolejowej hierarchii, sprowadza na siebie kłopoty. Jego losy splatają się z losami Cullena. Obaj pochodzą z południa i będą razem pracować.

THOMAS „DOC” DURANT (COLM MEANEY) Thomas „Doc” Durant istniał naprawdę. Podstępny, chciwy, bez skrupułów. Wykorzystywał każdą okazję do zarobienia pieniędzy. Dopiero, gdy budowa kolei dobiegała końca, a on stał się bardziej bogaty niż kiedykolwiek się spodziewał, zaczął martwić się o swoje miejsce w historii.

Źródło: Fokus TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: