ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl rozrywka kultura Kto to "Janusz", "Grażyna" i "Seba"? PWN objaśnia

Kto to "Janusz", "Grażyna" i "Seba"? PWN objaśnia

09.05.2017, godz. 16:23
Skarpety sandały
foto: EAST NEWS

Kim są "Janusze", "Grażyny" i "Seby"? Słownik PWN zaktualizował bazę pojęć w związku z plebiscytem "Młodzieżowe hasło roku".

"Janusz, Grażyna - normalna rodzina!" To, oraz wiele innych humorystycznych haseł z polskimi imionami podbija internet. Jeszcze kilka lat temu nikt nie widział nic zabawnego w tych imionach, jednak coraz częściej spotykamy się z określeniami takimi jak "janusz biznesu", albo "typowy Seba". Jak rozumieć takie określenia? Wydawnictwo Naukowe PWN podało ich definicję i objaśniło wiele innych zwrotów z internetowego slangu przy okazji drugiego konkursu pod hasłem "Młodzieżowe słowo roku". Wyłaniane są w nim najciekawsze określenia używane przez młodzież. W tym roku zwyciężyło słowo "sztos", oznaczające "coś niesamowitego, fantastycznego".

"Janusza" PWN definiuje jako "sformułowanie określające prymitywne zachowanie". Typowy "Janusz" to "mężczyzna w średnim wieku, z wąsem, ubrany w biały podkoszulek, czarną, skórzaną kurtkę oraz koniecznie białe skarpetki i sandały, trzymający reklamówkę z dyskontu". To wyobrażenie ma na celu zobrazowanie małomiasteczkowości, ignorancji oraz świętego przekonania, że „ja wiem lepiej”. "Grażyna" jest stereotypową partnerką "Janusza", nie grzeszącą inteligencją, a "Seba" (lub "Sebix") to ich syn, którego niegdyś nazwano by typowym "dresem". Rozwijając te określenia, PWN wyjaśnia, że "rodzina taka skupia na sobie główne negatywne cechy Polaków, które sami zauważamy i których najbardziej się wstydzimy".

A czy wy znaliście te określenia? Jest ktoś, kogo tak byście nazwali?

Zobacz: Ucho prezesa 15 już nie na YouTube. Odcinki specjale będą płatne

Więcej rozrywki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: