ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Legenda disco polo: Doceniamy to, co polskie

Legenda disco polo: Doceniamy to, co polskie

16.05.2017, godz. 02:00
Tomasz Samborski
foto: Super Express

Tomasz Samborski (49 l.) to legenda disco polo. W 1990 r. założył zespół Toy Boys, był autorem wielu przebojów Shazzy (50 l.) i legendarnym prowadzącym "Disco Relaxu", pierwszego programu z taką muzyką. Nie mogło go więc zabraknąć w naszej serii o jubileuszu disco polo. Z okazji 25-lecia "Super Express" przygotował plebiscyt, w którym wybierzemy najlepszych artystów, zespoły, osobliwości oraz hity polskiej muzyki tanecznej. Startujemy już 22 maja.

- Dlaczego disco polo przeżywa drugą młodość?

- Przede wszystkim przez brak alternatywy. W Polsce nie tworzy się piosenek przebojowych, melodyjnych, tak jak to było w latach 70. czy 80. Dawniej każdy festiwal w Opolu to były przeboje, które później śpiewała cała Polska. Dziś nie powstają żadne hity. Prawie w ogóle nie mamy piosenek do śpiewania i do tańczenia. Na rynku polskim funkcjonują utwory przyjęte z wzorów zachodnich, nieprzyswajalne przez większość ludzi. A muzyka disco polo daje Polakom to, co potrzebne jest do dobrej zabawy.

- Kiedyś dla wielu disco polo to był obciach...

- Ta muzyka nie jest już tak krytykowana jak kiedyś. Dawniej fala krytyki przelewała się w każdej gazecie, w każdym radiu. Jeśli mówiło się o disco polo, to mówiło się wyłącznie źle. Była wyśmiewana, nazywana wiochą, zjawiskiem przejściowym. Wróżono jej rychły koniec. Teraz młodzież zmieniła swoje nastawienie do tej muzyki po wejściu do Unii. Pozbyliśmy się kompleksu Zachodu. Jesteśmy już w Europie, jeździmy po różnych krajach. I zaczęliśmy doceniać to co polskie. Również polską muzykę.

- Bara bara, majteczki, spódniczki, seks. To ludzi kręci?

- Czasem aż się wierzyć nie chce, że ktoś mógł wymyślić tekst typu: "kici kicia miau, będę ciebie brał". Ale okazuje się, że ludzie tego chcą. Sprośne "Mydełko Fa" stało się hymnem disco polo. Jacek Skubikowski nagrał w latach 90. piosenkę "Weź to do buzi". Podobno miała być żartem, a stała się hitem. Jesteśmy narodem słowiańskim i ta melodyka w nas po prostu istnieje. Lubimy takie piosenki z przymrużeniem oka.

A już 25 czerwca na Stadionie Polonii w Warszawie odbędzie się wielka "Jubileuszowa Gala 25 lat Disco Polo". Bilety na imprezę można kupić na Bilet.pl lub Twójbilet24.pl

Zobacz: Mąż Steczkowskiej po raz pierwszy o separacji. Nie wszystko stracone?

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: