ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Magdalena Abakanowicz nie żyje. Była artystką totalną!

Magdalena Abakanowicz nie żyje. Była artystką totalną!

21.04.2017, godz. 13:32
Magdalena Abakanowicz
foto: EAST NEWS

Zmarła Magdalena Abakanowicz, wybitna artystka, rzeźbiarka, której prace możemy podziwiać m.in. w Warszawie. O jej śmierci poinformował rektor ASP prof. Adam Myjak.

Nie żyje Magdalena Abakanowicz, ceniona na świecie polska rzeźbiarka. Specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, a także kamień, drewno czy brąz. Jej rzeźby znajdują się w takich miastach jak: Jerozolima, Yorkshire, czy Chicago. Na swoim koncie miała ponad 100 zagranicznych wystaw. Rzeźby Abakanowicz znajdziemy również w Warszawie na skwerze przy ul. Sanguszki.

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 r. w Falentach, niewielkiej osadzie położonej niedaleko Raszyna. Ojciec Magdaleny, Konstanty Abakanowicz, pochodził z rodziny spolszczonych Tatarów, a jego drzewo genealogiczne wywodziło się w prostej linii od Abak-chana, słynnego mongolskiego wojownika i prawnuka samego Czyngis-chana.

Magdalena Abakanowicz w latach 60-tych wypracowała własną, indywidualną technikę, aranżując autonomiczne, rzeźbiarskie, monumentalne prace, odnoszące się do szeroko pojętej tożsamości człowieka. Zostały nazwane od jej nazwiska „abakanami”. Rzeźbiarka od 2006 roku była członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

ZOBACZ: Zmarł Piotr Jacyno z "Bitwy na głosy". Tak niegdyś śpiewał dla zmarłej mamy [WZRUSZAJĄCE WIDEO]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: