ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Nie żyje Grzegorz Lewkowicz. Kim był?

Nie żyje Grzegorz Lewkowicz. Kim był?

31.10.2016, godz. 23:18
Grzegorz Lewkowicz
Grzegorz Lewkowicz foto: Materiały prasowe

Nie żyje Grzegorz Lewkowicz - satyryk, aktor, poeta i muzyk zmarł 30 października. Miał 65 lat. Informację o śmierci artysty otrzymaliśmy od portalu satyrycznego migielicz.pl. Kim był i czym zajmował się dokładnie Grzegorz Lewkowicz?

Grzegorz Lewkowicz był absolwentem PWSM (Obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku, na Wydziale Wokalnym. Urodził się 1 maja 1951 roku w Kętrzynie na Mazurach, gdzie mieszkał do matury. Od roku 1969 studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, na Wydziale Zootechnicznym, jednocześnie ucząc się w Średniej Szkole Muzycznej w Olsztynie w klasie śpiewu u prof. Hanny Stankowej. Śpiewał wtedy też w studenckim zespole muzycznym, którego pianistą był sam dziś śpiewający Ryszard Rynkowski. Na uczelni założył Zespół Pieśni i Tańca, który dał początek słynnemu dzisiaj Zespołowi Pieśni i Tańca "Kortowo".

W roku 1970 rozpoczął w Olsztynie współpracę z Zespołem Estradowym "Po prostu", w którym śpiewał razem z Izabelą Schuetz–Trojanowską. W 1971 roku po zdobyciu jednej z głównych nagród na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, rozpoczął pracę w Estradzie Olsztyńskiej na etacie piosenkarza, gdzie przez rok odbywał trasy koncertowe u boku Sławy Przybylskiej, Mieczysława Święcickiego, Edwarda Hulewicza, Ewy Złotowskiej i innych…

W 1972 roku przeniósł się do Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie pracując na scenie, jednocześnie był słuchaczem Studium Wokalno–Aktorskiego. Po roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Łącząc studia muzyczne z pracą w teatrze i Studium Aktorskim, ukończył je w 1980 roku z dyplomem magistra sztuki w klasie śpiewu prof. Jerzego Szymańskiego.

Po powrocie na estradę pracował jako solista w Reprezentacyjnym Zespole Marynarki Wojennej "Flotylla", gdzie również był kierownikiem wokalnym zespołu a następnie ponad 20 lat w Kapeli Gdańskiej jako aktor estrady, wokalista i akordeonista. Pisał również teksty piosenek i scenariusze oraz był kierownikiem artystycznym kapeli.

W międzyczasie przez rok pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, w Wydziale Kultury i Sztuki na stanowisku inspektora wojewódzkiego do spraw teatru i estrady a następnie jako kierownik muzyczny Bałtyckiej Agencji Artystycznej „BART” w Sopocie.

Z Kapelą Gdańską dał tysiące koncertów w kraju i za granicą. Wielokrotnie koncertował w Szwecji, m.in. pięciokrotnie podczas Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, którego zespół był też laureatem I nagrody, a także w Bergen w Norwegii, podczas Dni Hanzy, oraz w Monachium podczas Oktoberfestu.

Pisał wiersze i teksty satyryczne, które drukowane były m.in. w "Karuzeli", "Dzienniku Bałtyckim", "Wieczorze Wybrzeża" oraz w "Gazecie Olsztyńskiej", a ostatnio w "Gazecie Wyborczej", "Wprost", na stronach "Dobrego humoru" i "Gazety Świętojańskiej".

Był ponad 70-krotnym laureatem ogólnopolskich i zagranicznych konkursów poetyckich i satyrycznych, w tym 26-krotnym zwycięzcą tych konkursów. 19 października 2016 r. wydane zostały jego "Fraszki sentencjaszki", czyli sentencje łacińskie na wesoło. Jest to zbiór 787 sentencji w żartobliwej interpretacji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: