ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Nie żyje wybitny reżyser. Tomasz Wiszniewski zmarł w wieku 58 lat

Nie żyje wybitny reżyser. Tomasz Wiszniewski zmarł w wieku 58 lat

21.11.2016, godz. 14:25
Tomasz Wiszniewski
foto: EAST NEWS

W niedzielę odszedł wybitny polski reżyser Tomasz Wiszniewski. Był twórcą filmów fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych oraz sztuk teatralnych. Zmarł w wieku 58 lat.

Tomasz Wiszniewski urodził się w Lublinie w 1958 roku. Ukończył PWSFTViT w Łodzi. Po studiach został asystentem wybitnego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa. Wiszniewski współpracował również z Romanem Polańskim przy "Amadeuszu" wystawianym w warszawskim teatrze Ochoty w 1981 roku. Debiut reżyserski Wiszniewskiego, to przedstawienie Teatru Telewizji "Broadway, mój Broadway" w 1988. Jego inna produkcja - „Szalbierz” Gyorgy'a Spiro, został jednym ze 100 najlepszych spektakli Teatru Telewizji.

Pierwszym pełnometrażowym filmem Wiszniewskiego była "Kanalia" z 1990 roku. Reżyser stworzył jeszcze dwie fabuły - "Tam, gdzie żyją Eskimosi" z 2001 roku, gdzie zagrał amerykański aktor Bob Hoskins, oraz "Wszystko będzie dobrze" z 2007 roku.

Ten ostatni film został dobrze przyjęty na Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie Wiszniewski dostał nagrodę za reżyserię. Słyną również z filmu dokumentalnego, kręconego w Wałbrzychu "Wszyscy jesteśmy z węgla".

Odszedł w niedzielę 20 listopada 2016 roku.

Zobacz: Pogrzeb Jerzego Cnoty. Gdzie spocznie aktor?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: