ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl rozrywka kultura Orły 2017 - relacja NA ŻYWO z gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych

Orły 2017 - relacja NA ŻYWO z gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych

20.03.2017, godz. 19:47
Orły 2017
foto: Super Express

W poniedziałek wieczorem (20 marca 2017 roku) poznamy zdobywców Polskich Nagród Filmowych - Orły 2017. Wyróżnienia zostaną przyznane filmowcom w 19 kategoriach. Uroczystą galę w Teatrze Polskim w Warszawie poprowadzi Grażyna Torbicka. Z kolei u nas znajdziecie relację na żywo z ceremonii wręczenia tych prestiżowych statuetek.

Orły to najważniejsza nagroda w polskiej kinematografii przyznawana przez Polską Akademię Filmową. 20 marca 2017 roku wręczenie statuetek odbędzie się po raz 19. Tegoroczne nagrody zostaną przyznane w 19. kategoriach. Po raz pierwszy ceremonia nie będzie transmitowana przez Telewizję Polską, a przez stację Canal +. Dla wszystkim tych, którzy chcą śledzić wydarzenia na gali wręczenie Orłów 2017 na bieżąco mamy relację na żywo z tego wydarzenia. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 21:00. Bądźcie z nami!

ZOBACZ: Orły 2017 - nominacje. Wołyń faworytem

22:59 Nagrodę w kategorii "Najlepszy film" otrzymał film "Wołyń".

22:56 "Najlepsza reżyseria" to przedostatnia kategoria podczas dzisiejszej gali. Wręczy ją Kinga Preis. Nie przedłużając, aktorka odczytuje nazwisko zwycięzcy. Jest nim Wojciech Smarzowski.

22:47 Kolejna ważna kategoria to "Najlepsza główna rola kobieca". Wręcza ją Eryk Lubos. Tę statuetkę otrzymuje Aleksandra Konieczna za rolę w filmie "Ostatnia rodzina".

22:41 Najlepsza główna rola męska - na tę statuetkę czekali wszyscy. Wręczy ją Maja Ostaszewska. Polską Nagrodę Filmową w tej kategorii otrzymuje Andrzej Seweryn za film "Ostatnia rodzina".

- Do ostatniej chwili nie wierzyłem, bo role kolegów znam. Ja znam te schematy naszych zachowań. Ja chciałem zacytować Andrzeja Wajdę "Słuchaj, słyszałem, że dostałeś dobrą rolę". Kiedy się jest reżyserowanym przez takiego reżysera jak Jan Matuszyński to też jest łatwiej. Za te ułatwienia chciałem podziękować Beksińskiemu, scenarzyście, reżyserowi i żonie - podziękował Seweryn.

22:34 "Nagroda za osiągnięcia życia" wędruje w ręce reżysera Sylwestra Chęcińskiego. Laudację na cześć nagrodzonego wygłasza Jan Nowicki. On też przekazuje statuetkę laureatowi.

22:28 Czas na Orła w kategorii "Najlepsze kostiumy". Nagrodę wręczy Małgorzata Kożuchowska. Statuetka wędruje w ręce Wandy Kowalskiej, Pawła Grabarczyka, Magdaleny Rutkiewicz-Luterek i Agaty Drozdowskiej za kostiumy do filmu "Wołyń".

22:22 "Najlepszy filmowy serial fabularny" - to właśnie nagrodę w tej kategorii wręczy Bartłomiej Topa. Statuetka wędruje w ręce Łukasza Palkowskiego, reżysera serialu "Belfer".

22:18 Czas na wręczenie statuetki w kategorii "Zdjęcia". Wręcza ją Ewa Braun. Nagrodę otrzymuje Piotr Sobociński za film "Wołyń".

22:13 "Najlepszy montaż" - to kolejna kategoria, w której wręczona zostanie statuetka Orła 2017. Nagrodę wręczy Weronika Rosati. Statuetkę otrzymuje Paweł Laskowski za montaż w filmie "Wołyń".

22:06 Kolejna kategoria to "Reżyseria dźwięku". Nagrodę wręcza Joanna Kulig. Statuetkę zdobywa Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela za reżyserię dźwięku w filmie "Wołyń".

22:00 Andrzej Mularczyk na scenie. To właśnie on wręczy statuetkę w kategorii "Najlepszy scenariusz". Nagrodę tę zdobył Robert Bolesto za film "Ostatnia rodzina".

21:49 Teraz poznamy laureata kategorii "Najlepszy film europejski". Na scenie pojawia się Agnieszka Holland. To właśnie ona wręczy Orła 2017 w tej kategorii.

- Pokot ma już prawie 250 tys. widzów. Jest też przyczyną zimnej wojny domowej. Jest też nowym przejawem zjawiska w polskiej kulturze - oceniania bez oglądania - komentuje pojawienie się autorki "Pokotu" na scenie Torbicka

- No to nie jest nasza kultura - zauważyła Holland. Przemówienie Holland Jestem bardzo dumna, że Polska jest tak mocno w Europie. Cieszę, się również, że europejskie filmy są na tej gali.

W tej kategorii nagrodę zdobył film "Syn Szawła". Korzystając z okazji Agnieszka Holland zaapelowała o uwolnienie ukraińskiego reżysera Olega Sentsova, który został skazany na 20 lat więzienia władze rosyjskie. Oleg Sentsov został niezgodnie z prawem uprowadzony z okupowanego terytorium Krymu przez rosyjskich agentów FSB i przekazany do Moskwy w dniu 23 maja 2014 roku. Wszycy zaproszeni goście wznoszą do góry żółte kartki z napisem #Release Oleg Sentsov

- To przesłanie, które płynęło z ust tego młodego człowieka jest dla nas wszystkim ważnym przesłaniem - apeluje Holland.

21:44 Kolejna kategoria to "Najlepsza muzyka". Tę statuetkę wręcza kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. W tym roku nagrodę w tej kategorii zdobywa Mikołaj Trzaska za muzykę do filmu "Wołyń"

21:36 Czas na wręczenie statuetki w kategorii "Najlepszy film dokumentalny". Statuetkę tę wręczy Aneta Kopacz. Nagrodę odebrała Anna Zamecka i Agnieszka Glińska za film "Komunia".

- Solidarność jest wielkim zbiorowym obowiązkiem kobiet. Więc pamiętajmy dziewczyny o tym, bo mamy do załatwienia bardzo ważne sprawy - zaapelowała Anna Zamecka.

21:34 Czas na krótkie przypomnienie filmu Andrzeja Wajdy "Lech Wałęsa. Człowiek z nadziei".
- Losy tych wajdowskich bohaterów są losami nas samych. O tym jak potrafimy być wielcy i jak potrafimy być mali - zauważa Torbicka
Nagrodę publiczności tegorocznych Orłów 2017 otrzymał "Wołyń" Smarzowskiego.

21:28 Kolejna kategoria to "Scenografia". Nagrodę tę wręczy Alan Starski, laureat Oscara w kategorii "scenografia". "Scenograf to taki architekt snów. Reżyser ma piękne sny, a scenograf bezsenne noce, aby te sny spełnić" - żartuje na scenie Starski. Nagroda wędruje w ręce Marka Zawieruchy za film "Wołyń".

21:23 Nagrodę w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy" wręczy Magdalena Boczarska. Grażyna Torbicka zwraca uwagę na ostatnią udaną rolę Boczarskiej w filmie "Sztuka kochania". Orła w tej kategorii otrzymuje Arkadiusz Jakubik za film "Jestem mordercą".

21:17 Kolejna kategoria, która już za chwilę zostanie przekazana to "Najlepsza drugoplanowa nagroda kobieca". Wręczy ją Piotr Głowacki. "Swoją drogą zastanawiałem się dlaczego Orzeł, teraz wiemy już, że to Orlica" - zagaduje aktora Torbicka. W tym roku statuetkę zdobyła Agata Kulesza za film "Jestem mordercą".

- To była bardzo trudna rola. Dziękuję ekipie i moim partnerą. - wyznała na scenie nagrodzona - Mimo tych różnic będziemy razem pracować, sprzeczać się i pracować w domu Agaty Kuleszy. Lubmy się trochę - nawiązała na koniec do sytuacji społecznej w Polsce Agata Kulesza.

21:13 Na scenie pojawia się sobowtór Donalda Trumpa (w tej roli Andrzej Seweryn), który wręcza Orła w kategorii "Odkrycie Roku" dla Jana P. Matuszyńskiego za film "Ostatnia rodzina". "To była piękna chwila uścisk przyjaźni polsko-amerykańskiej" - komentuje Grażyna Torbicka. "Dziękuję przede wszystkim rządowi Stanów Zjednoczonych" - żartuje Matuszyński.

Tymczasem w występie Seweryna pojawiło się nawiązanie do sytuacji politycznej.

- Powiedziano mi, że Sejm Polski podjął ustawę o otwarciu pierwszego polskiego narodowego studia filmowego "United Clowns", więc jestem

21:05 Ceremonia Orłów 2017 rozpoczęła się od pięknego gestu. Zgromadzeni na sali Teatru Polskiego goście powstali i oklaskami uczcili pamięć zmarłych aktorów, reżyserów, i wszelkich twórców związanych z polską kinematografią, którzy zmarli w czasie ostatnich 12 miesięcy.

Więcej rozrywki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: