ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura Rusza ogólnopolski cykl warsztatów w ramach akcji BohaterON – włącz historię

Rusza ogólnopolski cykl warsztatów w ramach akcji BohaterON – włącz historię

14.09.2016, godz. 12:44
Ruszająwarsztaty w ramach akcji BohaterON
foto: BOhaterON

14 września zespół projektu BohaterON rusza w podróż po Polsce, aby w 16 szkołach ponadpodstawowych spotkać się z uczniami podczas niecodziennej lekcji historii. Celem zajęć jest nie tylko przybliżenie młodzieży wydarzeń sprzed lat, ale również zaproszenie do wspólnej dyskusji
i zagranie w grę edukacyjną. Młodzi ludzie będą mieli także okazję wypisać kartki do Powstańców Warszawskich.

W ramach poszczególnych spotkań, realizowanych w każdym z województw, uczniowie zostaną zaangażowani w szereg aktywności, również w formie zabaw, które pozwolą im poznać historię z nieco innej perspektywy. Będzie to dla nich również okazja do podzielenia się własną wiedzą.

– Przed nami spore wyzwanie, ponieważ chcemy mówić do młodzieży, używając nieco innego sposobu przekazu. Zaangażowaliśmy do współpracy nad materiałami lubiany przez młodych ludzi zespół videoblogerów znanych pod nazwą „Historia bez cenzury”. Chcemy skłonić uczniów do refleksji i dyskusji, pozwalając im poznać historie i bohaterów sprzed lat od zupełnie nowej strony – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego BohaterON.

Jednym z wykorzystywanych narzędzi edukacyjnych będzie opracowana specjalnie w tym celu gra "Cenzura", której premiera nastąpi w trakcie warsztatów. Zadaniem graczy jest zgadywanie haseł związanych z Powstaniem Warszawskim bez używania kluczowych słów, które się z nimi wiążą. Innym, równie ciekawym, elementem będzie zaprezentowanie nowego odcinka "Historii bez Cenzury" – programu o tematyce historycznej, który cieszy się wyjątkowo wysoką oglądalnością. Materiał dotyczący Powstania Warszawskiego  przygotowano specjalnie dla potrzeb realizacji cyklu warsztatów w ramach kampanii BohaterON – włącz historię.

Dodatkowo młodzież  zostanie zaangażowana w aktywności, które pozwolą przeprowadzić dyskusję na temat, czym jest dla nich historia, bohaterstwo czy nowoczesny patriotyzm.

Punktem kulminacyjnym każdego spotkania będzie wspólne wypisanie symbolicznych kartek do Powstańców. Zainteresowani uczniowie zyskają szansę napisania kilku słów od siebie do wybranych przez nich bohaterów walk o stolicę. Wzorem poprzednich akcji, nawiązana korespondencja może przerodzić w piękny dialog międzypokoleniowy. Kartki zostaną przekazane adresatom za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego.


Warsztaty odbędą się w następujących szkołach:

14.09.2016, Głuchołazy,  Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
15.09.2016, Kutno, I Liceum Ogólnokształcące im. J.H. Dąbrowskiego
16.09.2016, Toruń,  Zespół Szkół Technicznych
16.09.2016, Koszalin, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois
19.09.2016 Warszawa, IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej
20.09.2016, Suwałki, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego
21.09.2016, Braniewo, Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego
22.09.2016, Poznań, II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej
23.09.2016, Słupsk, II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
23.09.2016, Gorzów Wlkp., I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
26.09.2016, <w trakcie potwierdzania>
27.09.2016, Wodzisław Śląski, Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
28.09.2016, Lublin,  IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
29.09.2016, Rzeszów, Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
30.09.2016, Ostrowiec Świętokrzyski, II Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza
30.09.2016, Wrocław, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

Szersze informacje o kampanii są dostępne na stronie: www.bohateron.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: