Świętujemy twórczość Williama Szekspira - Google uczciło pisarza grafiką Doodle

2016-04-23 10:09

Twórczość Williama Szekspira uczczona w grafice Google Doodle w dniu 400. rocznicy śmierci artysty. Według ostatanich badań instytutu British Council autor "Romea i Juli" jest najbardziej rozpoznawalną na świecie postacią związaną z Wielką Brytanią. W rankignu wyprzedza nawet królową Elżbietę II. Czy jesteście w stanie wymienić 5 największych dziełl Williama Szekspira?

Google Doodle - świętujemy twórczość Williama Szekspira

i

Autor: printscreen google

William Szekspir nazywany był pisarzem ludzkich namiętności. Miłość, zazdrość, zdrada - nikt tak jak on ani przedtem ani potem nie opisał tych uczuć. Dzieła Williama Szekspira zostały przetłumaczone na ponad 120 jezyków i stanowią obowiązkową lekturę programu edukacji w kilkudziesięciu krajach. Chyba trudno znaleźć osobę, która nie kojarzyłaby historii miłosnej Romea i Juli. Nic więc dziwnego, że największa wyszukiwarka na świecie Google w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira stworzyła grafikę Doodle z jego postacią.

Kiedy zmarł William Szekspir?

W biografii Szekspira wciąż pojawia się wiele niejasności. Pisarz ogromną sławę zyskał po śmierci. Ostatnie lata życia spędził w New Place, a pochowany został w absydzie kolegiaty Świętej Trójcy w Stratford. Za datę śmierci Williama Szekspira przyjmuje się 23 kwietnia 1616 roku, jednak niekturzy uważają, że Szekspir zmarł 3 maja tego roku. Kilka lat temu niemiecka profesor Hildegard Hammerschmidt-Hummel z uniwersytetu w Moguncji stwierdziła, że wielki dramaturg zmarł na raka. Jej teorię ma potwierdzać pośmiertna maska pisarza. Nowotwór pisarza miał formę narośli, która urosła do tak znacznych rozmiarów, iż pod koniec życia zwisała ona nad lewym okiem.

Czy jesteście w stanie wymienić pięć dzieł Szekspira? Wśród najbardziej rozpoznawalnych tytułów znajdują się: "Makbet", "Hamlet", "Król Lear", "Romeo i Julia", "Otello", "Sen nocy letniej". W 400. rocznicę śmierci Szekspira w Wielkiej Brytanii trwają uroczyste obchody upamiętniające jego twórczość. Kilkadziesiąt wydarzeń i spektakli teatralnych przypomni największe dzieła pisarza.

ZOBACZ: Katarzyna Zielińska: W szkole grywałam Szekspira. Na piątkę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki