ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl rozrywka kultura XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. 20 lat z Don Vasylem

XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. 20 lat z Don Vasylem

18.07.2016, godz. 05:15
20 lat z Don Vasylem
foto:

Cóż to była za impreza! W weekend Ciechocinek na Kujawach rozbrzmiewał dźwiękami muzyki romskiej. Na scenie miejskiego amfiteatru odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. To jedna z największych tego typu imprez na świecie, której twórcą jest Don Vasyl (66 l.), legendarny cygański artysta.

Przez dwa dni podziwialiśmy barwny korowód romskich artystów i ich gości z zagranicy. Imprezę poprowadził syn Don Vasyla Dziani (38 l.) wraz z gwiazdą TVP, Anną Popek (48 l.).

- To festiwal jedyny w swoim rodzaju - mówi pani Ania, nazywana przez Romów "Białą siostrą". - Muzyka cygańska ma w sobie szczególną moc. Uwielbiam tę atmosferę i radość - dodała prezenterka.

- Tak się zastanawiam i cały czas nie wiem, kiedy te 20 lat minęło. Aż się łezka w oku kręci - mówi Don Vasyl, twórca i organizator imprezy. - Celem festiwalu było zjednoczenie Polaków z Cyganami. W latach 90. my, Cyganie, nie mieliśmy u Polaków zbyt dobrej opinii. Dziś nasze stosunki są zupełnie inne. Jesteśmy przyjaciółmi. Zjednoczyła nas muzyka! - cieszy się artysta.

W tym roku za całokształt dokonań artystycznych Don Vasyl został odznaczony przez ministra kultury medalem Gloria Artis, natomiast Ciechocinek uczynił go honorowym obywatelem miasta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: