Charlotte Gainsbourg (38 l.) jest triumfatorką zakończonego niedawno festiwalu filmowego w Cannes. Została wyróżniona Złotą Palmą za rolę w "Antychryście" Larsa von Triera.
Ta nagroda potwierdza, że Charlotte sukces zawdzięcza talentowi i pracy, a nie sławnym rodzicom. Jest córką nieżyjącego już francuskiego aktora i pieśniarza Serge'a Gainsbourga (63 l.) i nie mniej sławnej brytyjskiej aktorki Jane Birkin (66 l.). Debiutowała w filmie "Słowa i muzyka" w wieku 12 lat.
- Nikt nie popychał mnie do filmu - wspomina tamten czas. - Nie pamiętam ani mojej matki, ani mojego ojca mówiących, co myślą o scenariuszu "Słów i muzyki". Pozwolili mi samej zdecydować.
Talent Charlotte został doceniony wcześnie. Gdy miała 15 lat, nagrodzono ją Cezarem, prestiżową francuską nagrodą, za rolę niepokornej nastolatki w filmie Claude'a Millera "Złośnica".
Ale wówczas nie było pewne, czy wybierze aktorstwo, gdyż pasjonowało ją także malarstwo i muzyka.
Mając 13 lat, nagrała z ojcem piosenkę "Lemon Incest".
Piosence pozostała wierna. W 2006 roku Charlotte Gainsbourg wydała debiutancki dorosły album "5:55". Obecnie aktorka pracuje nad kolejną płytą. Wspomaga ją amerykański muzyk Beck. Wspólnie przygotowali 11 piosenek. Premierę krążka zaplanowano na listopad tego roku.
Obecnie w polskich kinach Charlotte Gainsbourg możemy oglądać w "Antychryście" Larsa von Triera.
Prywatnie Charlotte jest żoną aktora i reżysera Yvana Attala (44 l.). Mają dwoje dzieci, syna Bena (12 l.) i córkę Alice (7 l.).


