Super Express» Porady Intymnie» Seks dla nich nigdy nie był tabu

Seks dla nich nigdy nie był tabu

Dziś seks to nie jest żaden temat tabu. Źle to czy dobrze? Piosenkarka Lidia Stanisławska nie ma wątpliwości: oczywiście, że dobrze. - Dzięki temu moja córka nie straciła dziewictwa tak głupio jak ja i z tego pierwszego razu pozostały jej piękne wspomnienia.

- Wychowywałam się w małym miasteczku, w bardzo purytańskiej rodzinie. I to już wiele, a nawet wszystko wyjaśnia. Te wszystkie intymne sprawy to były u nas tematy tabu.

Wstydliwa nagość

- Jeśli w ogóle matka poruszała jakieś problemy damsko-męskie, to wyłącznie w tym kontekście, że kobieta powinna zachować się w nienaruszonym stanie dla męża i spełniać jego życzenia - opowiada Stanisławska. Zresztą była to osoba wyjątkowo skromna. Ja mam wrażenie, że ojciec to chyba nigdy nie widział jej nago. Kiedyś przypadkiem zajrzałam do szuflady, gdzie matka przechowywała swoje rzeczy. I zobaczyłam tam taką małą książeczkę, właściwie kalendarzyk traktujący o naturalnych metodach zapobiegania ciąży. I wtedy straszliwie się zdziwiłam. No bo pomyślałam, że oni jednak to robią!

Uciekałam podrywaczom

Wychowywana w takiej atmosferze, w przekonaniu, że seks nie istnieje, w okresie dojrzewania przeżywała coś w rodzaju rozdwojenia jaźni. Z jednej strony te sprawy ją pociągały, jak pociąga każda tajemnica. Z drugiej, odczuwała lęk, że może jednak tkwi w tym jakiś diabeł. A że była dziewczyną niezwykle dorodną, adoratorów nigdy jej nie brakowało. I każdy chciał przynajmniej niechcący się o nią otrzeć, podotykać, musnąć tu i ówdzie. - Ale ja bałam się tego miziania, nie pozwalałam na żadne umizgi. Poza tym u mnie w domu kładziono nacisk na intelekt, więc długo interesowały mnie całkiem inne rzeczy. Rzecz jasna, do czasu. Kiedy miałam 17 lat, pojawił się na horyzoncie koszykarz z Koszalina. Kiedyś zażądał dowodu miłości. Spietrałam. Nie byłam jeszcze gotowa.

To ja go sprowokowałam

- Tuż po maturze poczułam się naraz bardzo dorośle. Poczułam wolność! A ponieważ już tyle się nasłuchałam o tym seksie, postanowiłam sprawdzić, jak to wygląda. Dokładnie to sobie zaplanowałam. To miało nastąpić podczas wakacji nad morzem, na które pojechałam z przyjaciółką. Wybrałyśmy się na tańce, było jakieś winko i facet, który bardzo mi się spodobał. Taki artystyczny typ, właśnie zdał na ASP. Sprowokowałam go, to ja byłam stroną inicjującą, byłam naprawdę bardzo śmiała, biorąc pod uwagę moje purytańskie wychowanie. No i ten pierwszy raz ogromnie mnie rozczarował. Nie byłam rozbudzona emocjonalnie, nic do niego nie czułam, poza ciekawością. Ten mój pierwszy chłopak od razu zdezerterował, pewnie przed ewentualnymi konsekwencjami, a ja go nie zatrzymywałam, bo po co. Potem pozostał mi niesmak. To było jak zabieg chirurgiczny. Zniechęciłam się do seksu na długo.

Z córką było inaczej

- Z moją matką nikt o seksie nie rozmawiał, skądże! No więc i ona nie rozmawiała ze mną na ten temat, bo to wszystko kojarzyło się z grzechem, potępieniem. Ale ja z córką postępowałam już całkiem inaczej. Pewnie dlatego mam nadzieję, że w dużej mierze dzięki mnie jej pierwszy raz był udany. Nieprzypadkowy, nastąpił w momencie, kiedy była już pełnoletnia. Nie mówiła mi o tym, co prawda, ale sama się domyśliłam. Potem nawet dość długo utrzymywała tę znajomość.

Dziś i ja, i ona, a zwłaszcza ona, wiemy, że seks może dać wiele pozytywnych emocji, ale musi wynikać z jakiegoś uczucia. To niekoniecznie musi być miłość, ale coś być powinno. Bo inaczej zostanie zredukowany do czynności gimnastycznych. Moja córka wkroczyła w dorosłość, wiedząc to wszystko. I wydaje mi się, że współcześni młodzi też mają tego świadomość.

Nie ma kłopotliwych pytań

- U nas nigdy nie było tematów tabu - potwierdza córka Lidki Stanisławskiej, Justyna. - I tak samo rozmawiam teraz ze swoją córką. Ona co prawda ma dopiero pięć lat, ale już zadaje pytania, o których inni rodzice mogliby powiedzieć, że są kłopotliwe. Staram się Julce odpowiadać na wszystkie pytanie bez żadnych krętactw. Bo dziecko to wyczuwa i wtedy samo będzie się krępować. Nigdy nie żałowałam żadnych swoich wyborów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida