Dzieci w Polsce jedzą za mało warzyw! Kiedy wprowadzać je do diety dziecka?

2015-01-13 10:00

Dieta dziecka powinna być różnorodna i bogata w składniki odżywcze. Okazuje się jednak, że w Polsce dzieci jedzą za mało warzyw, a tym samym nie dostarczają organizmowi wielu cennych składników mineralnych, błonnika i witamin. Kiedy należy wprowadzać warzywa do diety dziecka?

Dziecko potrzebuje wielu cennych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Właśnie dlatego dieta dzieci powinna być różnorodna i nie może w niej zabraknąć m.in. warzyw. Okazuje się jednak, że dzieci w Polsce jedzą ich za mało. Według badań, aż 30 proc. dzieci nie ma w swojej codzienniej diecie warzyw, które są cennym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych.

Niestety, warzywa często są mało atrakcyjne dla dzieci, więc te grymaszą i nie chcą ich jeść. Mamy dla świętego spokoju rezygnują z podawania dzieciom warzyw, a powinny je nauczyć ich jedzenia - stopniowo i regularnie.

– Dla dziecka warzywa nie są smaczne, one mają lekko gorzkawy posmak, nie są słodkie, nie są słone, nie są tłuste, a więc to nic, czym dziecko w naturalny sposób się nie zachwyci. W związku z powyższym nie spodziewajmy się, że maluszek pierwszą łyżeczkę zaakceptuje z uśmiechem i zje całą porcję czy cały słoiczek przecieru brokułowego. Malucha trzeba po prostu te warzywa nauczyć jeść – powiedziała Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk z Poradni Dietetycznej Oregano, agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Zobacz też: Potrawy, które zmiejszą ryzyko zachorowania na raka! Zobacz, co musisz jeść!

Kiedy wprowadzić warzywa do diety dziecka?

Zdaniem dietetyków, dzieci powinny zacząć jeść warzywa już od 4. miesiąca życia. Właśnie wtedy dziecko zaczyna być najbardziej otwarte na nowe smaki i jest to idealny moment, żeby nauczyć je jedzenia warzyw. Dietetyk Joanna Neuhoff-Murawska radzi, w jaki sposób wprowadzać do diety dziecka warzywa.

- Wybieramy sobie trzy smaki. Na przykład poniedziałek: marchew, wtorek: groszek, środa: brokuł, czwartek: marchew i tak dalej, nawet przez trzy tygodnie. Pamiętajmy tylko, by nie silić się na to, że mamy wcisnąć dziecku całą porcję. Podajemy jedną łyżeczkę i jeżeli się skrzywi, odrzuci, wypluje, to po prostu nie podajemy więcej. Codziennie po troszeczku. Tyle, ile chce, nie więcej. Prawdopodobnie po trzech tygodniach nawet najbardziej oporne dzieci zaakceptują te smaki - wyjaśniła dietetyk w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Należy pamiętać, że warzyw nie da się zastąpić żadnymi suplementami diety. Warzywa zawierają składniki mineralne, które umożliwiają prawidłowe funkcjowanie układu krwionośnego, odpornościowego i pokarmowego. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym w nauce dziecka spożywania warzyw.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki