KOBIETA Moda i uroda Testy i recenzje Zdrowie i psychologia Dom i wnętrza Przepisy kulinarne
Se.pl styl życia dziecko Jak poznać, że dziecko brało NARKOTYKI?

Jak poznać, że dziecko brało NARKOTYKI?

26.01.2015, godz. 15:00
LSD, narkotyki
foto:

Nastolatki często eksperymentują z narkotykami, o czym rodzice nie mają pojęcia. Bądź czujna i sprawdź, czy twoje dziecko brało narkotyki. Sprawdź, jak to rozpoznać!

Nastolatek, który bierze narkotyki potrafi świetnie ukrywać ten fakt przed rodzicami. Najczęściej rodzice nie mają pojęcia, co dzieje się z ich dzieckiem, a w przypadku zażywania narkotyków najważniejsza jest szybka interwencja, która może zapobiec uzależnieniu.

Rodzice muszą być czujni i znać wszystkie niepokojące oznaki, które mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków przez dziecko.

Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

1. Nastrój

Zmienny nastrój to jeden z objawów zażywania narkotyków. Dziecko ma huśtawkę nastrojów - na zmianę jest pobudzone albo apatyczne. Do tego staje się nadwrażliwe na krytykę, ma problemy z koncentracją, popada w konflikty. Poważnym objawem jest również nagła zmiana trybu życia, rezygnacja z wcześniejszych zainteresowań.

Zobacz też: Jakie NARKOTYKI zażywają nastolatki? Sprawdź, jakie NARKOTYKI są teraz "modne"

2. Wygląd

Uzależnienie od narkotyków rzutuje na wygląd dziecka. Zażywanie substancji psychoaktywnych widać m.in. po oczach, które stają się przekrwione, mają rozszerzone lub zwężone źrenice, niereagujące na światło. Do tego pojawia się gęsia skórka, ciągły katar, częste krwawienie z nosa. Dziecko może nagle stracić lub przybrać na wadze.

Obserwuj też ręce dziecka - mogą pojawić się na nich ślady po ukłuciach.

3. Odświeżanie powietrza

Jeśli twoje dziecko nagle ma obsesję na punkcie świeżego zapachu w pokoju - używa kadzidełek, świeczek zapachowych lub odświeżaczy powietrza, a nigdy wcześniej nie przywiązywało do tego wagi, to powinno wzbudzić twoją czujność. Być może w ten sposób chce zniwelować zapach np. marihuany.

Sprawdź, czy dziecko bierze narkotyki

Obecność narkotyków w organizmie dziecka można sprawdzić dzięki badaniu krwi lub moczu. Możesz jednak przeprowadzić szybki test w domu, tzw. test oczny. Po oczach dziecka można rozpoznać, czy zażywało narkotyki. Przede wszystkim obejrzyj oczy dziecka w oświetleniu pokojowym. Powinny cię zaniepokoić rozszerzone źrenice (średnica ponad 6 mm) oraz nadmiernie zwężone źrednice (średnica poniżej 3 mm), łzawienie, zaczerwienie spojówek czy opadanie powiek.

Zbadaj reakcję oczu dziecka na światło - zaświeć mu w oczy latarką. Jeśli źrednice reagują nienaturalne wolno lub wcale, to oznacza, że dziecko zażywało narkotyki.

Poruszaj palcem przed oczami dziecka i zatrzymaj go nieruchomo. Jeśli dziecko zażywało narkotyki, to przy wpatrywaniu się w nieruchomy palec zaczną mu drgać gałki oczne (oczopląs jest objawem brania substancji psychoaktywnych).

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Więcej stylu życia
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: