KOBIETA Przepisy kulinarne
SUPER EXPRESS.pl kobieta porady Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop

29.08.2011, godz. 16:30
Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop
foto: EAST NEWS

Najprawdopodobniej wydłużony zostanie czas odbioru zaległego urlopu. Niewykorzystany w minionym roku urlop będzie można wykorzystać do 30 września następnego roku. Ustawę musi jeszcze przeczytać Senat, zatwierdzić lub wprowadzić ewentualne poprawki.

Dotychczas zaległy urlop trzeba było odebrać do końca marca następnego roku. Najprawdopodobniej przepis ten się zmieni i czas odbioru zaległego urlopu będzie dłuższy.

Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu czasu odbioru zaległego urlopu już 19 sierpnia. Zamiast do końca pierwszego kwartału, będzie można wykorzystać zaległy urlop do 30 września następnego roku. Zapis ten pojawił się w ustawie deregulacyjnej bis. Przepis ten nie będzie jednak obowiązywał przy tzw. urlopie na żądanie.

Pierwsza wersja tej ustawy mówiła o przedłużeniu czasu wykorzystania urlopu do 31 lipca, jednak w trakcie prac nad ustawą Sejm zdecydował, że wydłuży ten okres do 30 września. Argument był dość logiczny: wydłużony czas odbioru zaległych urlopów przez pracowników daje możliwość dogodnej organizacji grafików przez pracodawców oraz lepszego wykorzystania wakacji przez pracowników.

Ustawę ma jeszcze zatwierdzić Senat. Posiedzenie Senatu odbędzie się 13 i 14 września br. Następnie, na ostatnim posiedzeniu obecnej kadencji - 15 i 16 września ustawę powinien zatwierdzić Sejm (lub rozpatrzyć ewentualne poprawki Senatu).

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: