KOBIETA Moda i uroda Testy i recenzje Zdrowie i psychologia Dom i wnętrza Przepisy kulinarne
Se.pl styl życia moda i uroda Andrzej Wajda we wspomnieniach eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

Andrzej Wajda we wspomnieniach eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

01.11.2016, godz. 12:00
Andrzej Wajda we wspomnieniach eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego
foto: AKPA

W tym tygodniu nasz ekspert od wizerunku, którym jest przebojowy Adrian Zalewski — manager ds. organizacji, tworzenia wizerunku i zarządzania, wspomina i ocenia reżysera Andrzeja Wajdę.

Andrzej Wajda urodzony 6 marca 1926 roku w Suwałkach to wybitny polski reżyser i laureat wielu nagród i wyróżnień - w 1981 roku na festiwalu filmowym w Cannes otrzymał Złotą Palmę za film „Człowiek z żelaza", a w 2000 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Był doktorem honoris causa kilku uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, Łódzkiego i Opolskiego) oraz kawalerem orderu Legii Honorowej. Od 1997 należał do „Grona Nieśmiertelnych" francuskiej Akademii Sztuk Pięknych (fr. Académie des Beaux-Arts) 8 kwietnia 2008 rada Polskiej Fundacji Katyńskiej nadała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, lecz Andrzej Wajda nie przyjął tego odznaczenia. Niedawno na festiwalu filmowym w Gdyni pokazano jego kolejny i ostatni już film - „Powidoki", który stał się polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku wieczorem w wieku 90 lat.

- Andrzej Wajda był odważnym polskim reżyserem, który zabiegał o pokazywanie trudnych tematów. Był ceniony zarówno w polskim, jak i światowym świecie kina. To człowiek, który w pełni poświęcił się sztuce filmowej. Dał szansę wielu aktorom, którzy mogli się przy nim realizować, także we własnej interpretacji. Jako reżyser wyzwalał w aktorach kreatywność. Andrzej Wajda był jednym z tych ludzi kultury, których z pewnością będziemy dobrze wspominać — powiedział Adrian Zalewski.

Zobacz: Kanał TVP ABC pod lupą eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

Przeczytaj też: Tomasz Kammel pod lupą eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: