KOBIETA Przepisy kulinarne
SUPER EXPRESS.pl kobieta przepisy kulinarne Pieprz biały, zielony, czarny - czym się różnią. Który pieprz najlepszy - TEST

Pieprz biały, zielony, czarny - czym się różnią. Który pieprz najlepszy - TEST

27.08.2010, godz. 06:25
Kuchnia w służbie nauki
foto: Brak agencji
Drobno zmielony proszek, piekący w język smak i mocny aromat - oto najlepsze pieprze. Testowaliśmy najpopularniejszą przyprawę w kuchni europejskiej - pieprz czarny mielony. Bez pieprzu nic nie byłoby tak dobre - kiełbasy, pasztety, zupy, sosy ani sałatki. Pieprz czarny dodajemy do większości potraw, marynat, zup i bulionów.

Używamy go, by poprawić smak potrawy. Rzadziej myślimy o jego walorach zdrowotnych. A pieprz działa pobudzająco na układ trawienny, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci i ułatwia trawienie.

Pieprz biały, pieprz czarny - czym się różnią

Palący smak pieprz zawdzięcza piperynie. Najwięcej tego związku znajduje się w pieprzu czarnym. Bo pieprz biały, zielony i czarny to jeden gatunek pieprzu, ale są zbierane w różnych okresach dojrzałości.

Patrz też: Przepisy czytelników na SE.pl

Pieprz biały jest delikatny w smaku, zielony ma wyraźny ziołowy posmak, a czarny szczypie w język.

Niełatwego zadania oceny mieszanek pieprzu czarnego podjęli się głównie panowie.

Test

Mieszanek próbowali na sypko, czyli bez gotowania. Próbowali na języku, posypywali jajko, dodawali do majonezu. Potem ocenili wszystkie testowane produkty w kategoriach:

- aromat - czy pieprz ma ostry korzenny aromat;

- smak - czy ma wyrazisty piekący smak;

- jakość mieszanki - czy pieprz jest drobno zmielony i nie zawiera niepożądanych elementów, jak drzazgi itp.

Za najlepsze uznali mieszanki Kamis i Kotanyi. Kamis okazał się niepokonany pod względem aromatu - wszyscy uczestnicy testu przyznali maksymalną liczbę punktów w tej kategorii. Pieprz Kotanyi jest natomiast bardzo drobno zmielony, co ma znaczenie, gdy używamy przyprawy np. do kanapek czy sałatek.

Uczestnicy testu uznali jednak, że wszystkie testowane przyprawy są produktami dobrej jakości i nie sprawią zawodu w kuchni.

Nasi eksperci:

Paweł Soporek (31 l.), kucharz:
- Pieprz powinien być przyprawą czystą, bez żadnych obcych dodatków typu suszona rzepa. Niekiedy jest dodawana do pieprzu, gdyż zaostrza smak.

Tomasz Krasiński (33 l.), mechanik:
- Pieprz powinien być ostry i mieć korzenny, aromatyczny zapach. Tylko taki pasuje do rosołu czy sosów.

Robert Bartczak (35 l.), pracownik fizyczny:
- Wypróbowałem pieprze z ugotowanym jajkiem, wtedy można poczuć zarówno aromat, jak i piekący smaczek przyprawy.

Cezary Szkoda (36 l.), grafik komputerowy:
- Pieprzu używam dość dużo, ponieważ lubię dobrze doprawione potrawy. Zmielony nie powinien mieć grudek, bo wtedy poza pieprzem trudno wyczuć inny smak.

Urszula Kalbarczyk (40 l.), księgowa:
- Nigdy nie zastanawiałam się specjalnie nad wyborem pieprzu, po prostu kupowałam ten, który wpadł mi do ręki albo miał ładniejsze opakowanie. Wydaje mi się, że nie ma różnic między tym, co oferują różni producenci.

autor: Edyta Karczmarska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: