KOBIETA Moda i uroda Testy i recenzje Zdrowie i psychologia Dom i wnętrza Przepisy kulinarne
Se.pl styl życia zdrowie i psychologia Jakie NARKOTYKI zażywają nastolatki? Sprawdź, jakie NARKOTYKI są teraz "modne"

Jakie NARKOTYKI zażywają nastolatki? Sprawdź, jakie NARKOTYKI są teraz "modne"

26.01.2015, godz. 14:00
Narkotyki marihuana
foto: FOTO SE

Nastolatki w wieku gimnazjalnym i licealnym często eksperymentują z narkotykami. Sprawdź, jakie narkotyki są teraz modne wśród młodzieży i na co może być narażone twoje dziecko.

Nastolatki w gimnazjum i liceum rozpoczynają swoje eksperymenty z narkotykami. Właśnie w tym wieku najczęściej mają pierwsze kontakty z substancjami psychoaktywnymi i uzależniającymi. Warto wiedzieć, jakie narkotyki są obecnie modne wśród młodzieży, by chronić swoje dziecko.

Modne narkotyki wśród młodzieży

1. Marihuana

Z danych dotyczących przestępczości narkotykowej w Polsce wynika, że najczęściej sprzedawanym narkotykiem jest marihuana. Ten narkotyk jest dosyć tani i łatwo dostępny dla uczniów. Marihuana, nazywana też trawką, trawą, ziołem, zielskiem, maryśką, marychą, gandzią czy staffem, to określenie wysuszonych kwiatów oraz liści żeńskich odmian konopi. Występuje w postaci brunatno-zielonych kwiatostanów roślinnych, pozlepianych lub luźnych liści i charakterystycznym zapachu. Roślina ta nazywa się Cannabis sativa (konopia siewna) inaczej również zwana Cannabis indica (konopia indyjska).

Zobacz też: Amfetamina w plecaku

Najczęściej marihuana jest palona jak tytoń, ale można ją również zażywać w jedzeniu lub napojach. Skład chemiczny marihuany jest bardzo zróżnicowany - zawiera ok. 400 związków chemicznych, a 60 z nich to substancje psychoaktywne (najpopularniejsza z nich to THC - tetrahydrokannabinol). Co ciekawe, nie da się stworzyć dwóch identycznych próbek substancji psychoaktywnych z konopi. Zazwyczaj substancje te wytwarzane są z różnego materiału roślinnego i przetwarzane są za pomocą różnych metod. Do tego są wzbogacane i zagęszczane.

Młodzież najczęściej zażywa marihuanę w formie jointa/blunta, czyli ręcznie skręconego "papierosa".

2. Haszysz

Haszysz jest substancją, która należy do grupy kannabinoli. Wytwarza się ją przez młócenie rośliny, które oddziela żywicę od nasion oraz drobnych części włóknistych. Haszysz pali się w specjalnych fajkach lub dodaje się go do jedzenia (istnieją ciastka z haszyszem tzw. "space cakes"). Haszysz jest sprzedawany w formie małych kostek. Daje silniejsze doznalania niż marihuana.

3. Skun

Jest odmianą marihuany, która jest uzyskiwana ze specjalnych upraw - jest genetycznie i chemicznie modyfikowana, dzięki czemu stężenie THC wynosi ponad 20 proc. Skun często jest nasączony innymi substancjami - LSD czy amfetaminą.

4. Dopalacze

Dopalacze to różnego rodzaju produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Skład chemiczny dopalaczy ulega ciągłym zmianom i rewolucjom. Często nie do końca wiadomo, co zawierają dane środki.

Dopalacze można podzielić na 3 grupy: środki pochodzenia roślinnego (susze, kadzidełka), środki pochodzenia syntetycznego (tzw. "party pills") w formie tabletek oraz środki syntetyczne zawierające jedną i konkretną substancję w formie znaczków do lizania czy małych pigułek.

Dopalacze są bardzo niebezpieczne, a ich zażywanie (nawet jednorazowe) może doprowadzić do śmierci. Nigdy nie wiadomo bowiem, jakie dokładnie i w jakich ilościach substancje psychoaktywne znajdują się w danym narkotyku.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Źródło: Marta Kawczyńska
Więcej stylu życia
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: