Sprawdź swój słuch, zbadaj, ile lat mają twoje uszy - TEST

2010-10-11 22:00

Hałas i głośna muzyka dobijają nasze uszy. Każdy z nas zna starszą osobę, do której trzeba mówić wyjątkowo głośno, żeby zostać zrozumianym. Okazuje się jednak, że współcześni dwudziestolatkowie mają słuch równie słaby, jak czterdziestolatkowie sprzed dwu pokoleń. Nasz test pozwala na sprawdzenie wieku uszu - im wyższe częstotliwości słyszysz, tym dłużej będziesz rozumiał, co mówią do ciebie inni.

Reguła jest prosta: im młodsze ucho, tym lepiej radzi sobie z wychwytywaniem wysokich częstotliwości. Im ucho starsze, tym gorzej reaguje na piski. Aby zrozumieć mowę, konieczne jest dobre słyszenie wysokich częstotliwości.

Dlatego właśnie osoby starsze mają problemy ze zrozumieniem słów, chociaż głos jako taki słyszą.

Zbadaj swój słuch

Nasz test pozwoli ci ocenić wiek twojego słuchu. Częstotliwości przedziały wiekowe dobraliśmy tak, żeby pasowały do większości ludzi. Pamiętaj jednak, że profesjonalny test słuchu można wykonać wyłącznie w gabinecie laryngologicznym.

Test wykonuj w słuchawkach z odpowiednio ustawioną głośnością. Nawet najlepsze głośniki mogą mieć zbyt niskie pasmo przenoszenia, żebyś usłyszał więcej niż 16 kHz.

Każdy dźwięk trwa 2 sekundy, ale jest odtwarzany w pętli, żebyś mógł go usłyszeć. Po odsłuchaniu, zatrzymaj go i dopiero wtedy przechodź do następnej częstotliwości.

8 kHz - do 70. roku życia
Częstotliwość 8 kHz powinna być słyszana przez wszystkich, którzy mają mniej niż 70 lat. Jeśli masz mniej niż 50 i już nie słyszysz dźwięku o częstotliwości 8 kHz, powinieneś skonsultować się z laryngologiem.

 

10 kHz - do 60-65 roku życia
Częstotliwość 10 kHz powinna być słyszana przez osoby w wieku przedemerytalnym. Powyżej 65. roku życia możesz już jej nie usłyszeć.

 

12 kHz - do 55. roku życia
Z tą częstotliwością nie powinny mieć problemu kobiety do 55. roku życia i mężczyźni do 50. Uszy kobiet lepiej radzą sobie z wysokimi częstotliwościami.

 

14 kHz - do 45. roku życia
Częstotliwość, którą powinni jeszcze słyszeć mężczyźni do 40. i kobiety do 45. roku życia.

 

15 kHz - do 40. roku życia
Wchodzimy w zakres częstotliwości, które niektórym mogą sprawiać problemy. 15 kHz w zasadzie powinno być słyszalne przez osoby do 40 roku życia, a nawet starsze.

 

16 kHz - do 35 roku życia
Z częstotliwością 16 kHz nie powinny mieć problemów osoby ok. 30 roku życia. Powinny ją usłyszeć osoby 35-letnie, ale dźwięk może im się wydawać dużo cichszy niż 14 lub 15 kHz. Osoby, których uszy mają więcej niż 40 lat usłyszą tylko ciszę.

 

17 kHz - do 30. roku życia
Częstotliwość 17 kHz to granica możliwości dla ucha 30-letniego. Niektórzy raczej poczują dźwięk w głowie niż go usłyszą. Może to być uczucie nieprzyjemnego świstu.

 

18 kHz - do 23. roku życia
Z tą częstotliwościa powinni poradzić sobie najwyżej 23-latkowie. Jeśli słyszysz 18 kHz i masz więcej niż 25 lat, możesz sobie tylko pogratulować zdrowego rozsądku, bo nie słuchałeś w młodości głośnej muzyki.

Albo podziękować rodzicom za doskonałe geny.

 

19 kHz - do 18-20 roku życia
19 kHz to absolutna granica możliwości dla ucha, które ma 18-20 lat. Jeśli w tym wieku już nie słyszysz, niedobrze. Możesz mieć problemy z rozumieniem mowy na starość. Zadbaj o uszy, jeszcze nie jest za późno!

 

20 kHz - najwyżej do 16. roku życia albo nigdy
20 kiloherców to graniczna częstotliwość dla ludzkiego słuchu. Może być tak, że nigdy jej nie usłyszysz, bo twoje ucho po prostu nie potrafi jej wychwycić. Jeśli ją słyszysz i masz więcej niż 16 lat, na starość nie powinieneś mieć problemów ze zrozumieniem mowy.

Uwaga, częstotliwości od 20 kHz mogą być dla ciebie niesłyszalne ze względu na ograniczenia techniczne słuchawek (tańsze modele).

 

21 kHz - do 8-10 roku życia
21 kHz to świdrujące w głowie piszczenie, które daje się we znaki dzieciom, ale które nie robi żadnej krzywdy już nastolatkom.

 

22 kHz - do 5. roku życia
Ta częstotliwość stanowi kres możliwości dla większości słuchawek. Usłyszą ją małe dzieci, psy i koty, nie odnotują jej dzieci starsze.

 

Którą częstotliwość jeszcze słyszałeś/-aś?

Potrzebujesz sprzętu do domu, pracy, na wyjazd lub na prezent? Szukaj urządzeń w atrakcyjnych cenach na stronie rtv euro agd promocje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki