Inwestuj w sprzęt energooszczędny

Trudno nadążyć za nowymi modelami faksów, drukarek, kopiarek czy komputerów. Ale nie zawsze efektywność energetyczna sprzętu biurowego idzie w parze z postępem. Zanim więc wyposażysz biuro, poszukaj sprzętu, który będzie sprzyjał naturze i twojej kieszeni.

Do wyposażenia biura potrzebnych jest wiele urządzeń elektronicznych. Od zwykłego ekspresu do kawy po wyszukane urządzenia do kopiowania, tablety, laptopy, faksy czy drukarki. Wiele z nich funkcjonuje w systemie "stand by" - czyli w trybie czuwania. Według Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii zużycie energii w stanie czuwania to istotny problem. Dlaczego? W tym czasie urządzenia nie pracują, ale pobierają energię. Moc urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35 W (watów). Fundacja apeluje też, aby nie bagatelizować oszczędzania energii z racji niewielkiej mocy urządzeń biurowych i elektroniki. Każda zaoszczędzona kilowatogodzina to konkretna ilość zaoszczędzonego paliwa i mniejsza ilość wyemitowanego CO2 i innych zanieczyszczeń na naszej planecie.

Jak oszczędzać prąd w firmie

Odłączajmy sprzęt od sieci
Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem jest odłączania urządzenia od sieci np. za pomocą listew zasilających, przedłużaczy, rozdzielaczy i gniazdek z wyłącznikami.

Kupujmy energooszczędny sprzęt
Wybierając nowe urządzenia, warto zwrócić uwagę, czy są energooszczędne. Informacja na etykiecie energetycznej urządzenia pokazuje m.in. zużycie energii elektrycznej i klasę energetyczną. Sprawdźmy, czy sprzęt bez utrudnień da się wyłączać na czas nieużywania. Szukajmy urządzeń, które zużywają najmniej energii w czasie pracy i czuwania.
Przed zakupem drukarki koniecznie zwróćmy uwagę, czy posiada funkcję dwustronnego drukowania. Zastanówmy się też, czy na pewno niezbędna nam jest drukarka laserowa (zużywa ona kilkukrotnie więcej energii niż ta atramentowa).

Używajmy sprzętu rozsądnie
Warto wiedzieć, jak energooszczędnie eksploatować urządzenia biurowe.
Komputer powinien być wyłączony na noc czy podczas weekendu. Odłączamy również listwę zasilającą, ponieważ nawet wyłączony zestaw komputerowy z drukarką może zużywać w stanie czuwania do 40 W. Przy 15-minutowej przerwie komputer należy już wyłączyć - jest to opłacalne. W nowoczesnych komputerach korzystajmy z funkcji zarządzania energią komputera i automatycznego wyłączania po 30 minutach, a także usypiania monitora po 10 minutach.

Pamiętajmy, że monitory LCD są dużo mniej energochłonne niż tradycyjne (CRT), różnica w zużyciu energii może być nawet dwukrotna. Warto w nie zainwestować.

Drukarkę należy włączać dopiero przed drukowaniem. Praca w stanie czuwania zużywa całkowicie niepotrzebnie energię, zwłaszcza że nowoczesne drukarki uruchamiają się bardzo szybko.

Najnowsze