www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl technologie mobilnie Jaką komórkę wybrać, który telefon najlepszy – dotykowe, Touch and Type, klasyczne, QWERTY. Opinie ekspertów

Jaką komórkę wybrać, który telefon najlepszy – dotykowe, Touch and Type, klasyczne, QWERTY. Opinie ekspertów

30.05.2011, godz. 06:00
Nokia X3-02 - Nokia X3 Touch and Type
foto: NOKIA

Operatorzy kuszą promocjami, komórkami za złotówkę. Możesz wybrać telefon dotykowy, ze „zwykłą” klawiaturą, z klawiaturą QWERTY czy wreszcie z klawiaturą numeryczną i dotykowym ekranem – do wyboru, do koloru! Komórki z ekranami dotykowymi są modne. QWERTY przyspiesza pisanie SMS-ów i maili. Klawiatura numeryczna („zwykła”) gwarantuje rozsądne wymiary, niską cenę i dłuższy czas pracy na baterii, ale na rynku są też telefony łączące „zwykłą” klawiaturę z ekranem dotykowym. Co powinieneś wybrać?

Układ telefonu – klawiatura na górze, klawiatura z boku, klawiatura na dole

Kiedyś do wyboru był jeden układ telefonu: na górze ekranik, na dole klawiatura numeryczna. W szalonych wizjach projektantów pojawiały się telefony z klawiaturą ponad ekranem. Układ był wygodny, ale zbyt ekstrawagancki.

Klawiatura zwykła - numeryczna

Klawiatura numeryczna jest najczęściej spotykana w telefonach.

Łatwo się na niej wprowadza cyfry, ale wymaga słownika do szybkiego pisania tekstu. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie telefon ma być smukły i prosty w obsłudze.

Klawiatura QWERTY

Jej nazwa wzięła się od pierwszego rzędu klawiszy, w którym literki ułożone są w napis QWERTY.

Układ tej klawiatury przyspiesza pisanie. Stosowana jest w telefonach, które przeznaczone są do wpisywania dużych ilości tekstu (e-maile itd.)

Touch and Type - ekran dotykowy PLUS klawiatura

Ekran dotykowy ułatwia obsługę komórki, czytanie SMS-ów, surfowanie.

Klawiatura numeryczna pozwala na szybkie pisanie cyfr i SMS-ów ze słownikiem T9.

Porównanie klawiatury zwykłej, QWERTY i technologii Touch and Type

Zbyt ekstrawagancka okazały się nawet pierwsze modele z klawiaturą QWERTY położoną po obu stronach ekranu, w tym telefon-konsola Nokia N-Gage.

To dlatego wkrótce potem  klawiatura QWERTY pod wyświetlaczem. Z czasem utarło się przekonanie, że „profesjonalny” telefon musi mieć klawiaturę QWERTY. Dotykowy ekran traktowano jak obciążenie.

Ale i to się zmieniło – przyszły czasy, że dotykowy ekran stał się podstawą nawigacji, a klawiatura QWERTY zaczęła niektórym kojarzyć się z trudnymi w obsłudze rozwiązaniami.

Ekran dotykowy synonimem luksusu

Jednocześnie ekran dotykowy stał się synonimem luksusu dostępnego dla nielicznych. Jeszcze do niedawna telefon z górnej półki po prostu musiał go mieć, niezależnie od marki i producenta. Dotykowa powierzchnia rozwiązywała odwieczny problem „Co nacisnąć”.

Wcześniej użytkownicy musieli się uczyć, że przycisk POD ekranem odpowiada temu, co jest napisane nad nim NA ekranie. W epoce ekranów dotykowych guzik do naciśnięcia pojawia się właśnie tam, gdzie człowiek się go spodziewa: na wyświetlaczu.

Kierunek: przyszłość. Kierunek: hybrydy

W motoryzacji powoli przebijają się samochody hybrydowe. Silnik elektryczny i spalinowy nie są najtańsze, ale pozwalają na oszczędzenie benzyny. W komórkach pojawia się podobny trend: aparaty telefoniczne łączą najlepsze cechy ekranów dotykowych i klawiatur. W najdroższych modelach  dużemu ekranowi towarzyszy klawiatura QWERTY, która chowa się pod ekranem.

>>> Nokia C3-02 - czy warto kupić

Rozwiązanie hybrydowe, w którym jest ekran dotykowy i klawiatura pojawia się w jeszcze jednej serii urządzeń: Nokia Touch and Type (wym. nokia tacz end tajp). Do serii należą teraz dwa modele: Nokia X3-02, Nokia C3-01. W komórkach próbowano połączyć najlepsze cechy „klasycznych telefonów” ze zwykłą klawiaturą numeryczną oraz dotykowym ekranem. Komunikat można nacisnąć, ikonkę można puknąć – i rozpoczyna się akcja.

Łukasz Pilarczyk, Product Marketing Manager Nokia Poland: - Telefony Nokia typu „Touch&Type”, swoim wyglądem przypominają klasyczne modele. Umożliwiają jednak korzystanie z telefonu zarówno za pomocą ekranu dotykowego, jak i klasycznej klawiatury numerycznej. To świetna propozycja dla osób, które chcą pozostać przy tradycyjnej metodzie wprowadzania tekstu, a jednocześnie mieć łatwy dostęp do wszystkich funkcji telefonu poprzez ekran dotykowy.

>>> Nokia C3-01 - opinie użytkowników na Forum

Nokia starała się jednak nie eksperymentować z formą. Krawędzie są zaokrąglone, obudowa C3-01 metalowa, kształty nawiązują do najlepiej sprzedających się modeli. Telefony wyglądają nowocześnie.

Rozwiązań dotykowych nie próbowano wprowadzać na siłę. C3-01 ma przycisk aparatu i głośności na zewnątrz obudowy. Aparat z matrycą 5 megapikseli aż prosił się o dedykowany przycisk: ekran służy w roli podglądu, nie zasłaniamy go sobie palcem podczas naciskania spustu.

KomórkaModel Nokia E52
Nokia C3-01
Nokia X3-02
Nokia N8
Rodzaj smartfon Touch and Type
Touch and Type smartfon
Dotykowy ekran nie tak tak tak
Klawiatura numeryczna tak tak tak tylko wyświetlana na ekranie
Klawiatura QWERTY nie nie nie tak
Aparat 3,2 Mpix 5 Mpix 5 Mpix 12 Mpix
Multimedia tak tak! tak! tak!
Slot na karty pamięci tak tak tak tak

Już jutro druga część: jak połączyć telefon z komputerem, jak korzystać z Naszej klasy i Facebooka w komórce.

Partnerem cyklu jest firma Nokia:

autor: Krzysztof Burczyński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: