SUPER EXPRESS.pl technologie mobilnie Play 4G - co to jest, gdzie jest dostępny i ile kosztuje

Play 4G - co to jest, gdzie jest dostępny i ile kosztuje

09.02.2011, godz. 17:35
Play 4G - zasięg w Polsce
Zasięg Play 4G wewnątrz budynków - czyli po stłumieniu przez grube mury domów i wieżowców. Ciemne plamy oznaczają, że w tych miejscach możliwe jest połączenie z maksymalną deklarowaną przez producenta przepustowością w zabudowanej przestrzeni. Na kolejnych mapach pokazany jest zasięg Play 4G wewnątrz ORAZ na zewnątrz budynków (gdzie sygnał roznosi się łatwiej). foto:

Play reklamuje się jako sieć 4G, a konkretnie "największą nową sieć 4G w Polsce". Informacja jest o tyle ciekawa, że oferowany przez Playa 4G to w rzeczywistości nowa nazwa HSPA+, czyli standardu transmisji danych do 21 Mb/s (pobieranie) i 5,76 Mb/s (wysyłanie). Ceny komórek 4G ready zaczynają się od 1 zł przy abonamencie miesięcznym wynoszącym 65 zł.

Play wykorzystał decyzję organizacji ITU, która zatwierdza możliwość stosowania pewnej nazwy w wypadku wybranych technologii.

W grudniu 2010 roku ITU zaleciło, by technologie zwiastujące prawdziwe 4G nosiły również miano "4G". Są to LTE, WiMax, HSPA+. Jako uzasadnienie podano, że technologie te posiadają znaczną przewagę nad dotychczasowymi metodami bezprzewodowej transmisji danych.

Operatorzy amerykańscy i Play wykorzystali zalecenie. Play posiada w infrastrukturze sieć HSPA+, dlatego może stosować oznaczenie 4G.

Technologię HSPA+ oferują w Polsce wszyscy operatorzy komórkowi: Orange, Era, Plus. Play jako pierwszy wykorzystał rekomendację ITU i nazwał HSPA+ mianem 4G.

Co oferuje technologia 4G

Technologia 4G (HSPA+) teoretycznie pozwala na przesyłanie danych z szybkością 21 Mb/s (download) i 5,76 Mb/s (upload). Jest to jednak teoretyczna maksymalna przepustowość kanału.

Spora część tego kanału wykorzystywana jest do transmisji dodatkowych informacji gwarantujących stabilność połączenia, korekcję błędów itd. Dlatego użytkownik nie powinien spodziewać się przepustowości wyższych niż kilka megabitów na sekundę (Mb/s).

Jaki telefon zadziała w Play 4G

Aby częściowo wykorzystać potencjał 4G (HSPA), konieczne jest posiadanie telefonu obsługującego technologie HSPA, czyli HSDPA i HSUPA. Przykładem takiego telefonu jest Samsung Galaxy S, Nokia N8, HTC Desire HD, Phone 4 i inne nowoczesne komórki. Względem tych telefonów Play zastosuje prawdopodobnie termin 4G ready.

W ofercie Play 4G dostępne są telefony 4G ready: HTC Wildfire, Samsung Galaxy 551 i Samsung Galaxy Tab. Żadne z tych urządzeń nie obsługuje technologii HSPA+, tzn. nie pozwala na wykorzystanie pełni możliwości 4G.

Ceny komórek zaczynają się od złotówki przy abonamencie za 65 złotych na miesiąc i ofercie All Inclusive MAX.

Patrz też: 10 tajemnic twojej komórki, których nie znałeś

Do wykorzystania pełni możliwości sieci 4G (HSPA+) konieczne jest zastosowanie Samsunga Galaxy S 4G, HTC Vision lub modem Huawei E1820. Play posiada w ofercie tylko ostatnie urządzenie, pozostałe znajdują się dopiero w fazie prototypów.

Kto jest w zasięgu sieci 4G

W styczniu 2011 roku w zasięgu sieci HSPA+ znajdowało się 29 procent powierzchni Polski i 67 procent populacji.  Możliwość wykorzystania najwyższych przepustowości mają zatem mieszkańcy dużych miast i obszarów zurbanizowanych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: