SUPER EXPRESS.pl technologie nauka TRANZYT WENUS ONLINE: PRZEJŚCIE WENUS na tle tarczy Słońca - 6.06.2012

TRANZYT WENUS ONLINE: PRZEJŚCIE WENUS na tle tarczy Słońca - 6.06.2012

06.06.2012, godz. 03:05
Przejście Wenus około godziny 00.30 czasu polskiego
foto: NASA

6 czerwca 2012 r. po raz ostatni w tym stuleciu będziemy mogli zaobserwować zjawisko przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej. Polega ono na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Obserwując Słońce należy jednak pamiętać, że niedoświadczona osoba może w taki sposób stracić wzrok. Tym, którzy astronomią zajmują się jedynie hobbystycznie polecamy więc metodę projekcyjną lub też śledzenie przejścia Wenus w internecie na żywo.

Przejście Wenus to jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych. Podczas pierwszy zaobserwowano je w 1639 r.  - od tej pory można je było zobaczyć na niebie jedynie sześć razy.

– My jesteśmy tym niezwykłym pokoleniem, które będzie mogło je obejrzeć dwa razy, gdyż ostatni Tranzyt Wenus miał miejsce w 2004 roku – powiedział Karol Wójcik z Centrum Nauki Kopernik, nie kryjąc radości.

Podczas prowadzenia obserwacji należy jednak pamiętać, że wszystkie obserwacje obiektów widocznych na niebie w pobliżu Słońca są niebezpieczne i moga trwale uszkodzić wzrok.

Jak bezpiecznie obserwować przejście Wenus

* Osoby nie będące profesjonalnymi obserwatorami Słońca powinny je obserwować wyłącznie metodą projekcyjną, czyli rzutując obraz Słońca na ekran.
* Nigdy nie wolno obserwować Słońca bezpośrednio przez teleskop, lornetkę czy jakikolwiek inny inny instrument optyczny.
* Nie należy patrzeć wprost w Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu, może to uszkodzić wzrok zaledwie w kilka sekund!

UWAGA. Przejście Wenus będzie widoczne na terenie Polski bardzo wcześnie rano. Polacy mogą też je obejrzeć na stronie events.slooh.com, exploratorium.edu/venus/ ORAZ tutaj:

 


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: