SUPER EXPRESS.pl technologie nauka Układ Słoneczny z zewnątrz okiem Obcych - tak widzą nas kosmici

Układ Słoneczny z zewnątrz okiem Obcych - tak widzą nas kosmici

28.09.2010, godz. 21:34
Słońce w teleskopie Obcych
foto: Brak agencji
Jak wygląda Układ Słoneczny z Kosmosu? Wygląda na to, że symulacje komputerowe prezentowane w telewizji nie mówią całej prawdy. Zatrzymujący promieniowanie pył zgromadzony na peryferiach Układu sprawia, że w teleskopach Obcych Słońce nie wygląda jak ostra gwiazdka, ale jak gwiazdka lekko rozmyta.

Na geografii lub fizyce w szkole dzieci dowiadują się, że Ziemia krąży dookoła Słońca - i że jest jedną z ośmiu planet, z których najdalsza to Neptun. Rzadko kiedy opowiada im się o Pasie Kuipera, nie wspominając już o Obłoku Oorta.

Tymczasem to właśnie Pas Kuipera sprawia, że nasz Układ Słoneczny wygląda z zewnątrz raczej jak chmurka niż gwiazda. Efekt widoczny jest szczególnie w podczerwieni. Pas Kuipera składa się z niewielkich obiektów skalnych, piasku, pyłu, które zatrzymują światło i promieniują ciepłem.

Jak wyglądamy w teleskopie Obcych

Układ Słoneczny jest bardzo nietypowy. Działanie telewizji i stacji radiowych sprawia, że nasza gwiazda wydaje się szumieć radiowo dużo bardziej niż powinna. Dlatego prędzej czy później ktoś skieruje w naszą stronę teleskop optyczny.

Patrz też: Watykan: "Wiara w Boga nie kłóci się z wiarą w życie pozaziemskie"

Dla Kosmitów, którzy patrzą na Układ Słoneczny przez teleskop zbliżony do teleskopu Hubble'a, jesteśmy rozmytą chmurką - tak przynajmniej utrzymują badacze z NASA. Obcy dostrzegają rozgrzaną chmurę pyłu z centralną gwiazdą w środku (naszym Słońcem).

Aktualny wygląd Układu Słonecznego w teleskopie Obcych (podczerwień) widać w lewym górnym rogu. Po prawej stronie na górze jest Układ w wieku 700 milionów lat (bardziej rozgrzany, więcej pyłu), w lewym rogu na dole - w wieku 100 milionów lat, w prawym rogu na dole - w wieku 15 milionów lat.

Gorąca "obrączka" na zewnątrz to rozgrzane cząsteczki pyłu i skał trące o siebie. Czerń w środku to efekt formowania się planet, które zbierały z okolicy wszystkie możliwe zanieczyszczenia skalne:

A gdzie pył, brud, zanieczyszczenia, tam wysokie szanse na powstanie życia.

Ten widok to tylko symulacja - ale...

Obraz Słońca z chmurą pyłu to tylko symulacja wyprodukowana na potężnym superkomputerze Discover. Naukowcy byli jednak zszokowani efektem jego prac. Okazało się, że symulowany widok Układu Słonecznego z dalekiego Kosmosu wygląda bardzo podobnie do zdjęcia pewnej gwiazdy.

Ta gwiazda to Fomalhaut, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Ryby Południowej. Oto jej zdjęcie z naszego teleskopu:

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: