SUPER EXPRESS.pl technologie porady Nowe liczniki pomiaru prądu - za ile, kiedy i dlaczego

Nowe liczniki pomiaru prądu - za ile, kiedy i dlaczego

30.06.2011, godz. 13:30
Nowe liczniki prądu
fot. Energy Retail Association foto:

Nowe liczniki prądu pojawią się w naszych domach do 2020 roku. Na Podkarpaciu dostawcy energii już rozpoczęli montowanie nowych inteligentnych liczników. Za tę konieczną wymianę urządzeń zapłacimy ok. 450 zł.

Co musisz wiedzieć

- koszt nowego licznika - 450 zł
- kiedy pojawią się liczniki - do końca 2020 r.

Wymiana liczników pomiaru energii elektrycznej zaplanowana została na lata 2010-2020. W ciągu 10 lat w każdym domu pojawić ma się nowy inteligentny licznik. W sumie wymiana obejmie aż 16,5 mln urządzeń.

Patrz też: Jak oszczędzić energię w kuchni: SPOSÓB na NIŻSZE RACHUNKI

Wprowadzenie nowego systemu inteligentnych liczników ("smart grid", czyli inteligentna sieć elektryczna) wymuszają na Polsce dyrektywy Unii Europejskiej. Wiąże się to również z oszczędzaniem energii. Ale zanim zaczniemy oszczędzać na nowe liczniki wydamy ok. 450 zł. Cała inwestycja to koszt ok. 10 mld zł.

Nowoczesny system

"Inteligentne liczniki umożliwiają komunikację między odbiorcą a sprzedawcą energii w czasie rzeczywistym - możliwy jest przesył danych z licznika do sprzedawcy, ale także transmitowanie informacji od sprzedawcy do licznika. Dzięki temu automatycznie dokonywana być może na przykład konfiguracja licznika, odłączenie lub podłączenie zasilania, analiza rzeczywistych danych o poziomie zużycia, zanikach zasilania." - czytamy na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Urząd Regulacji Energetyki szacuje, że oszczędność po zamontowaniu nowych urządzeń (ze zdalna transmisją danych) wyniesie ok 10%, czyli ok. 100 zł. rocznie. Dodatkowym plusem tej inwestycji będzie możliwość sprawdzenia aktualnego zużycia prądu. Zapłacimy zatem za realne zużycie, a nie jak dotychczas - prognozowane.

Bezpieczeństwo

Za wprowadzeniem cyfrowych liczników idzie też podwyższenie poziomu bezpieczeństwa. Nowe liczniki mają uniemożliwić kradzież prądu.

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: