Gaz - twoja dobra energia

17.11.2008, godz. 02:00
GAZ - twoja dobra energia
foto: Brak agencji
Pani Krystyna, emerytka z Warszawy, obawia się, że jej rachunki za gaz będą wyższe niż do tej pory. - Dlaczego cena gazu musi rosnąć i jak ja mam się zorientować, za co właściwie płacę - pyta zmartwiona.

- Gaz w Polsce jest jednym z najtańszych w całej Unii Europejskiej. Jeśli na świecie gaz drożeje, to niestety oznacza to także wzrost rachunków np. za ogrzewanie gazem domu. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. W Polsce skala podwyżek, w porównaniu z innymi krajami UE, jest jednak stosunkowo niewielka. A przecież nie znajdujemy się w próżni. Gaz w naszym kraju jest wyraźnie tańszy niż w UE i to naturalne, że ceny unijne oraz nasze stopniowo będą się wyrównywać. Dotyczy to jednak także innych, o wiele mniej atrakcyjnych cenowo paliw.

Prześwietl swój rachunek

To błękitne paliwo jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii w naszych domach. Ogrzewa mieszkania i wodę użytkową, pozwala ugotować smaczny obiad. Ale rachunek za gaz ziemny to nie tylko opłata za zużyty gaz. Dlatego warto wiedzieć, za co płacimy i co znajduje się na fakturze.

Numer KLIENTA - to stały numer identyfikacyjny przypisany każdemu klientowi. Służy on do identyfikacji w przypadku kontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta. Podczas dokonywania opłat za pomocą przelewu bankowego konieczne jest wpisanie tego numeru na druku bankowym.

Numer konta - jest to numer rachunku, na który należy wpłacać opłaty za gaz.

Taryfa - na fakturze znajduje się oznaczenie grupy taryfowej, zgodnie z którą jesteśmy rozliczani. Od niej zależą poszczególne elementy faktury, czyli cena za gaz, abonament i opłaty sieciowe (stała i zmienna). Taryfa jest oznaczona symbolem dwuczłonowym (W1, W2, W3): litera wskazuje rodzaj dostarczanego gazu, cyfra określa numer grupy taryfowej, do której jesteśmy przyporządkowani na podstawie rocznego zużycia paliwa gazowego. Im większe roczne zużycie gazu, tym wyższa grupa taryfowa. Poszczególne grupy taryfowe różnią się wysokością cen i stawek opłat.

Wielkość zużycia - ilość zużytego gazu ziemnego w danym okresie rozliczeniowym. Warto na bieżąco kontrolować zużycie gazu, aby korzystać z niego ekonomicznie. Zmiana grupy będzie wiązała się ze zmianą wysokości elementów opłat.

Cena za gaz - cena netto metra sześciennego gazu ziemnego. Wysokość tego składnika ustalona jest odrębnie dla każdej grupy taryfowej i zatwierdzana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Abonament - zryczałtowana opłata stała, pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od ilości zużytego gazu, bo płacimy też za usługi związane z handlową obsługą odbiorców, tj. odczytami licznika, wystawienia faktury, a także z czynnościami związanymi z kontrolą układów pomiarowych.

OpŁata Sieciowa StaŁa - wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.

OpŁata Sieciowa zmienna - opłata za dostarczenie gazu ziemnego do klientów w wymaganych ilościach i o właściwych parametrach jakościowych.

Kwota do zapłaty - suma brutto, którą należy zapłacić.

Ceny po nowemu

Od listopada odbiorcy gazu zapłacą więcej za zużyte paliwo - średnio o 7,9 proc. To niewiele w porównaniu z podwyżkami w innych krajach Unii Europejskiej.

Wzrost cen gazu ziemnego w krajach UE spowodowała galopująca podwyżka cen ropy naftowej - latem tego roku ropa osiągnęła nienotowaną w historii stawkę 147 dolarów za baryłkę.

Dlatego większość państw europejskich zdecydowała się na wprowadzenie już w tym roku podwyżki cen gazu. Brytyjczycy wprowadzili tylko w II kwartale podwyżki w wysokości 26 i 29 proc., Węgrzy - 34,1 proc., a Słowacy 19,8 proc.

W Polsce gaz drożeje o niecałe 8 proc. Dla odbiorców zużywających gaz na potrzeby przygotowania posiłków (średnio rocznie ok. 126 m sześc.) oznacza to wzrost płatności o 1,05 zł netto miesięcznie. Odbiorcy zużywający gaz na potrzeby przygotowania posiłków i podgrzania wody (rocznie ok. 545 m sześc.) zapłacą 4,54 zł więcej miesięcznie. Rachunki odbiorców zużywających gaz na potrzeby przygotowania posiłków, podgrzania wody i ogrzania mieszkania wzrosną o 20,79 zł miesięcznie.

Nowe taryfy będą obowiązywały do marca 2009 r.

Świat zagląda do twojej kieszeni

Jeszcze do niedawna przed drożyzną na rynku ropy i gazu chronił nas wysoki kurs złotego wobec dolara. Niestety, światowy kryzys bankowy zachwiał także naszymi rachunkami za błękitne paliwo.

Cenami gazu ziemnego, podobnie jak ropy naftowej, rządzi rynek. Polska nie funkcjonuje w oderwaniu od światowych dostaw gazu i cen ustalanych przez potentatów, od których importujemy ten surowiec. A naszym głównym dostawcą gazu ziemnego jest Rosja, z którą wiąże nasz kraj obowiązujący do 2022 r. kontrakt jamalski. Jeśli więc na światowych rynkach drożeje gaz, to zwykle zapowiada on wzrost domowych rachunków za ogrzewanie domów i wody, a także za gotowanie.

Bo choć kontrakt jamalski jest umową długoterminową zapewniającą dostawy paliwa na wiele lat, to niestety nie gwarantuje on stałej ceny paliwa ani dla Polski, ani dla pozostałych klientów Gazpromu. Stawka, według której PGNiG kupuje gaz jamalski od tej firmy, zależy bowiem bezpośrednio od dwóch produktów ropopochodnych: oleju ciężkiego i lekkiego, a oblicza się ją jako średnią z kwartału, który zakończył się pół roku wcześniej. Tym samym cena gazu zależy wprost od cen ropy z okresu sprzed 6-9 miesięcy. Jeśli więc ropa tanieje, to klienci mogą odczuć skutki korzystnej koniunktury dopiero za kilka miesięcy.

Aktualnie jednak gaz z importu drożeje, a do tego umacnia się dolar. Bo kurs waluty to kolejny wyznacznik cen gazu. Jeśli dolar umacnia się wobec złotego, to nawet gdyby ceny gazu nie rosły jak na drożdżach, to i tak PGNiG musiałoby wydać więcej złotówek na import surowca. Rosną jednak również ceny innych źródeł energii, a gaz ziemny pozostaje jednym z najtańszych paliw.

Czy wiesz, Że...

Urządzenia grzewcze zasilane gazem ziemnym posiadają bardzo wysoką sprawność. Oznacza to, że gaz użyty do ogrzania mieszkania, w przeciwieństwie do innych źródeł energii, zwykle prawie cały zostaje zamieniony na ciepło, bez większych strat. W nowoczesnych urządzeniach gazowych sprawność może osiągnąć nawet ponad 100 proc. Cena gazu ziemnego jest aktualnie niższa od ceny większości nośników energii. Wysoka sprawność urządzeń gazowych zwiększa przewagę gazu ziemnego w stosunku do innych paliw.

autor: Krzysztof Hubiszta zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: