Se.pl twoje pieniądze poradnik se Czy w wieku 55 lat mogę odejść na wcześniejszą emeryturę - ekspert ZUS odpowiada

Czy w wieku 55 lat mogę odejść na wcześniejszą emeryturę - ekspert ZUS odpowiada

20.10.2010, godz. 10:00 / aktualizacja 26.01.2013, godz. 19:29
Jacek_Dziekan_ZUS
foto: Brak agencji
W październiku tego roku będę miała 35 lat pracy, w tym 14 lat w warunkach szkodliwych. Obecnie pracuję. W kwietniu 2011 r. skończę 55 lat. Czy mogę odejść na wcześniejszą emeryturę?

Radzi Jacek Dziekan, z Centrali ZUS:

Warunki nabywania prawa do nowej emerytury oraz jej wysokość określa ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.

Z prawa do nowej emerytury w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet (na zasadach określonych w art. 184 ustawy emerytalnej) może skorzystać kobieta urodzona po dniu 31.12.1948 r., jeżeli na dzień 1.01.1999 r. udowodni co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego - a jeżeli przystąpiła, to zgłosi wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa oraz rozwiąże stosunek pracy (w przypadku, gdy jest pracownikiem). Z pani informacji wynika, że nie spełnia pani ww. warunków (brak pełnych 15 lat pracy w szczególnych warunkach i rozwiązania stosunku pracy), stąd brak prawa do świadczenia.

Patrz też: PO chce ciąć renty i emerytury - seniorzy będą płacić dodatkowe ubezpieczenie

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: