SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze poradnik se Ile kosztuje dobry adwokat

Ile kosztuje dobry adwokat

09.09.2010, godz. 12:00
Sąd
foto: Brak agencji
Musisz bronić się w sądzie? Skorzystaj z usług prawniczych. Mimo że nie są tanie, to w efekcie często okazuje się, że działanie na własną rękę bywa sporo droższe

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy pomoc prawnika jest konieczna. I choć usługi prawnicze do najtańszych nie należą, to najczęściej okazują się i tak bardziej opłacalne niż działanie na własną rękę. Oto ile trzeba zapłacić za dobrego adwokata.

Występowanie przed organami wymiaru sprawiedliwości nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim dlatego, że nie doświadczamy tego codziennie. Jeśli chcemy, aby proces zakończył się po naszej myśli, a nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto rozważyć zatrudnienie pełnomocnika.

Kiedy warto skorzystać z pomocy

Zawsze kiedy nie czujemy się na siłach, by poradzić sobie samemu. Nie musi być to bardzo skomplikowany proces. Polskie prawo jest dosyć zawiłe, więc nawet solidne przygotowanie się do rozprawy może okazać się niewystarczające. Z pomocy prawnika warto skorzystać w przypadku rozpraw sądowych z zakresu prawa pracy np. z pracodawcą czy rozwodowych, szczególnie gdy istnieje spór między małżonkami. Na pewno prawnika nie powinno zabraknąć, gdy stajemy przed Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym lub gdy składamy skargę konstytucyjną.

Ile zapłacimy za usługi prawnicze

Koszty są bardzo zróżnicowane. Zależą od stopnia skomplikowania sprawy, ale też od renomy danej kancelarii. Określane w prawie stawki za usługi prawnicze dotyczą niestety tylko dolnej granicy. Co do górnej, powiedziane jest tylko tyle, że nie może być ona wyższa niż sześciokrotna stawka minimalna ani nie może przekraczać wartości przedmiotu sprawy. Dlatego przed każdym spotkaniem z prawnikiem warto zapytać, ile dana usługa może kosztować. W tym celu będziemy musieli przybliżyć nieco nasz problem. To po to, aby prawnik mógł określić stopień skomplikowania sprawy i dokonać chociażby przybliżonej wyceny. Zdarzają się sytuacje, kiedy np. ze względu na złą sytuację klienta jest on częściowo lub całkowicie zwolniony z jakichkolwiek opłat. Na takie poczynania jednak z reguły mogą sobie pozwolić głównie większe kancelarie.

Jak zmniejszyć koszty

Jeśli nie stać nas na adwokata pobierającego pełne stawki za swoje usługi, warto skorzystać z pomocy młodych prawników, którzy dopiero skończyli studia. Nie żądają oni wysokich opłat, bo ich doświadczenie nie jest duże. Z tego rozwiązania warto jednak skorzystać, gdy nasza sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Trudne procesy wymagają dużej wprawy.

Jeśli chcemy jedynie uzyskać poradę prawną, warto zajrzeć do Internetu i za pośrednictwem sieci wysłać zapytanie do prawnika. Taką możliwość stwarzają nam specjalne wortale prawnicze. Opłaty są tu znacznie niższe niż w kancelarii, a efekt ten sam. Niekiedy za tego typu usługi nie są pobierane żadne opłaty, ale wtedy na odpowiedź możemy czekać bardzo długo. Także niektóre fundacje współpracujące z ekspertami z różnych dziedzin (w tym także z prawnikami) udzielają porad prawnych. Głównie związane są one z zakresem działalności fundacji, ale nie tylko.

Kiedy przysługuje adwokat z urzędu

Jeżeli chcemy, aby w procesie sądowym reprezentował nas pełnomocnik, a nie jesteśmy w stanie za niego zapłacić, mamy prawo wystąpić do prezesa sądu z odpowiednim wnioskiem o jego wyznaczenie. We wniosku powinny znaleźć się: imię, nazwisko i adres wnioskodawcy, oznaczenie prezesa sądu, do którego wniosek jest kierowany, oznaczenie sprawy, wskazanie, że domagamy się wyznaczenia obrońcy oraz uzasadnienie - wnioskodawca musi wykazać, że nie jest w stanie ponieść kosztów prawnika bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. W tym celu musi przedstawić stosowne dokumenty, np. zaświadczenie o zarobkach. Wniosek powinien także zawierać datę i podpis wnioskującego. Składamy go w sekretariacie lub biurze podawczym sądu.

Jeżeli sąd uzna, że obecność pełnomocnika jest konieczna, a wnioskodawca rzeczywiście nie jest w stanie ponieść jego kosztów, przyzna prawnika z urzędu. Jeżeli osoba wnioskująca nie spełnia wszystkich wymaganych warunków, aby otrzymać bezpłatną pomoc, sąd odmówi jej przyznania. Od tej decyzji nie ma odwołania.

Sąd może także cofnąć wyznaczenie obrońcy, jeżeli dowie się, że osoba ubiegająca się o pomoc jest tak naprawdę w stanie ponieść koszty prawnika. Bez wystąpienia z wnioskiem, prawo do pełnomocnika z urzędu mają: osoby nieletnie, głuche, nieme, niewidome i niepoczytalne. Z tego obowiązku zwolnieni są także ci, którym zarzucono zbrodnie (przestępstwa zagrożone karą powyżej 3 lat), osoby pozbawione wolności i nieznające języka. Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu pokrywane jest z pieniędzy podatników. Do jego głównych obowiązków należy działanie na korzyść osoby, którą broni. Musi też wyznaczyć swojego zastępcę w przypadku nieobecności.

Bądź ostrożny i nie daj się oszukać

Ponieważ zawód prawniczy jest bardzo intratny, nie brak w nim oszustów. Zawsze przed jakimkolwiek zleceniem sprawdź wiarygodność swojego pełnomocnika - głównie chodzi tu o jego uprawnienia. Nie ufaj przypadkowym ludziom z ogłoszenia. Aby uniknąć oszustwa, warto skorzystać z poleconych i sprawdzonych kancelarii. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do właściwej okręgowej rady adwokackiej i sprawdź, czy nazwisko osoby, którą chcesz zatrudnić, widnieje tam w spisie adwokatów. Namiary na poszczególne izby adwokackie znajdziesz pod adresem: www.nra.pl.

Przykładowe ceny usług prawniczych (stawki minimalne):
- Rozwód i unieważnienie małżeństwa - 360 zł
- Sprawa o wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru dokumentów - 120 zł
- Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku - 60 zł, a jeżeli przedmiotem postępowania jest również ważność testamentu - 360 zł
- Sprawa o opróżnienie lokalu mieszkalnego - 120 zł

autor: Justyna Smolińska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: