Jak bezbłędnie wypełnić PIT Krok 1. Jak się rozliczasz?

2009-02-16 8:00

Choć do istnienia PIT-ów zdążyliśmy się już przyzwyczaić, to ciągle wielu z nas ma nie lada kłopoty z prawidłowym wypełnieniem formularza. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Brązowy PIT-37 (oficjalny formularz ściągniesz ze strony SE.pl) składa się z trzech stron. Na górze pierwszej strony masz rubrykę, w której wpisujesz swój NIP. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, w rubryce obok swojego wpisujesz także NIP małżonka.

Patrz też nowszy tekst: Rozlicz podatek dochodowy za rok 2009 na formularzu PIT-37

Krok 1. Jak się rozliczasz

Wybierasz sposób opodatkowania, zaznaczając odpowiedni kwadrat. Jeśli rozliczasz się indywidualnie - kwadrat 1, wspólnie z małżonkiem - kwadrat 2, wspólnie ze zmarłym mał-żonkiem - kwadrat 3, jako samotny rodzic - kwadrat 4.

Rubryki 7 i 8 są przeznaczone dla osób, które mieszkają poza Polską, a chcą się rozliczać w kraju według skali podatkowej.

Krok 2. Obliczasz swoje dochody

[CZĘŚĆ C. DOCHODY I STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW]

Jeśli miałeś dochody z różnych źródeł, musisz dostać PIT-y od wszystkich firm i instytucji, które wypłaciły ci pieniądze.

W części C.1 wykazujesz wszystkie swoje przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty, a także kwoty zaliczek pobranych przez płatników.

Część C.2. wypełniasz tylko wtedy, gdy rozliczasz się wspólnie z małżonkiem.

Jeśli miałeś tylko jeden etat, po prostu przepisujesz dane z PIT-11, który dostałeś od pracodawcy.

Czytaj dalej >>>


Krok 3. Odliczasz od dochodu

(CZĘŚĆ D. ODLICZENIA OD DOCHODU)

Teraz odliczasz zapłacone już składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe). Jeśli pracowałeś na kilku etatach lub dorabiałeś zleceniami czy umowami o dzieło, sumujesz na boku wszystkie potrącone składki na ubezpieczenia społeczne i dopiero całą sumę wpisujesz do rubryki. Dalej wpisujesz kwoty odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej i ulgi mieszkaniowej (przenosisz dane z PIT/D) oraz ulgi rehabilitacyjnej, internetowej i darowizny (z PIT/0). Teraz odejmujesz składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu i wpisujesz różnicę w poz. 105.

Krok 4. Obliczasz swój podatek

(CZĘŚĆ E. PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU)

W poz. 106 wpisujesz:

- jeśli rozliczasz się indywidualnie, kwotę z poz. 105 (zaokrągloną do pełnej złotówki),

- jeśli z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dzieci - połowę kwoty z poz. 105.

- W poz. 107 wpisujesz podatek obliczony według skali podatkowej. Przy rozliczeniach wspólnych i dla samotnie wychowujących dziecko pomnożony przez dwa.

Krok 5. Zmniejszasz swój podatek

(CZĘŚĆ F. ODLICZENIA OD PODATKU)

To najprzyjemniejsza część zeznania podatkowego - do rubryk 110 i 111 po prostu przenosisz kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne z PIT-11.

Jeśli ty lub małżonek pracowaliście za granicą, wypełniasz także poz. 112 i 113. Następnie wpisujesz ulgi rozliczone w części C załącznik PIT/O (ulgę prorodzinną i na nianię).

Ponownie obliczasz wysokość podatku, a następnie wykazujesz wydatki mieszkaniowe odliczone od podatku (rozliczone w części C.2. załącznika PIT/D).

Krok 6. Dopłacisz lub dostaniesz zwrot

(CZĘŚĆ G. OBLICZENIE ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO)

Kwotę z poz. 118 (zaokrągloną do pełnych złotówek) odejmujesz od kwoty w poz. 116 i wpisujesz w poz. 120. Teraz wracasz do części C PIT-37. Wykazujesz sumę zaliczek pobranych przez pracodawcę - przenosisz kwotę z poz. 65 i 92 do poz. 121.

Jeśli kwota w poz. 120 jest równa lub większa od tej w poz. 121, to nic nie dopłacasz fiskusowi (w poz. 122 wpisujesz 0).

Jeśli ta kwota jest mniejsza, wpisujesz różnicę. Tyle musisz dopłacić fiskusowi.

Jeśli natomiast kwota w poz. 120 jest mniejsza niż w poz. 121, to różnicę wpisujesz w poz. 123.

To nadpłata podatku, którą zwróci ci fiskus!

Czytaj dalej >>>


Krok 7.

W części H. podajesz organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1 proc. swego podatku. Podajesz jej pełną nazwę i numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Krok 8.

W części I. możesz zamieścić dodatkowe informacje, np. podać swój numer telefonu.

Krok 9.

W części J. wpisujesz liczbę i rodzaj załączników do PIT-37.

Krok 10.

W części K. musisz złożyć własnoręczny podpis. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, on także powinien własnoręcznie podpisać formularz. Zeznanie bez podpisu nie będzie ważne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze