SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze poradnik se Jak szukać tanich lotów [PORADNIK]

Jak szukać tanich lotów [PORADNIK]

13.07.2017, godz. 02:00
Samolot
foto: Archiwum

Marzysz o zagranicznych wojażach, ale nie chcesz wydać na nie majątku? Przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy ci, z jakich ofert biur podróży warto korzystać.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie świata jest wykupienie wycieczki w biurze podróży, ale to niejedyna metoda. Można też, zwłaszcza jeśli mamy żyłkę organizacyjną, wyjazd przygotować samodzielnie. Bardzo pomocny w wyborze jest internet, najszybszy i najprostszy sposób na znalezienie tanich ofert i rabatów.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na tanie podróżowanie jest korzystanie z promocji biur podróży. Takie podstawowe możliwości są dwie - first i last minute.

Im wcześniej, tym lepiej

Jeśli chcesz wyjechać w wakacyjnych miesiącach, do tego z rodziną lub w większej grupie, to warto kupić wycieczkę dużo wcześniej w tzw. ofertach first minute. Oznacza to, że można kupić wakacje w cenie obniżonej nawet o 45 proc., do tego należy doliczyć zniżki dla dzieci (50 proc., a czasami pobyt dziecka jest darmowy). Dodatkowo "firstciaki" otrzymują różne bonusy, np. hotele 4- i 5-gwiazdkowe w cenie oferty 3-gwiazdkowej w sprzedaży regularnej, możliwość darmowej rezygnacji z imprezy lub zmiany daty czy kierunku wyjazdu, dodatkowe ubezpieczenia, wycieczki fakultatywne gratis itp. Plusem jest też niska zaliczka. W zależności od organizatora wynosi 5-10 proc. ceny wyjazdu. Jej wpłata daje gwarancję, że nikt nie wykupi interesującej nas wycieczki. Korzystający z oferty first minute mogą liczyć na jeszcze jeden bonus. Gdyby ich wycieczka staniała do wylotu, biuro zwróci im różnicę w cenie zakupu.

Na ostatni dzwonek

Last minute to oferta dla osób, które chcą zarezerwować wakacje w obniżonej cenie. Oferty tego typu pojawiają się na kilka dni, a czasem nawet kilkanaście godzin przed wylotem.

Na popularnego "lasta" można wpaść najczęściej w okresie od maja do połowy czerwca, w okolicach października i listopada. Można wtedy upolować wakacje w doskonałej cenie, nawet o 50 proc. tańsze. W promocyjnej cenie można skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw wakacyjnego wypoczynku.

Gdzie szukać

Oczywiście w biurach podróży. Tu też od razu otrzymamy dodatkowe informacje o wycieczce i warunkach umowy. Najprościej jest porównywać oferty last minute w internetowych portalach turystycznych (np. Travelplanet.pl). Można tam wybierać spośród wielu tysięcy ofert aktualizowanych każdego dnia.

Warto wiedzieć!

Przy zakupie last minute liczy się często dzień i godzina - szalona środa, tłusty czwartek, happy hours. Biura podróży cyklicznie w określonych dniach lub godzinach na swoich stronach internetowych publikują wybraną ofertę w obniżonych cenach.

Last to też bilety czarterowe

Ich zaletą jest cena, często dużo niższa niż koszt podróży z tanim przewoźnikiem. Żeby skorzystać z takiego lotu, nie trzeba kupować całej wycieczki w biurze podróży, możesz kupić tylko bilet. Lecisz i wracasz z klientami biura w ustalonym dniu, a co będziesz robić pomiędzy, to już twoja sprawa. Bilety na czartery sprzedawane są zazwyczaj wtedy, gdy nie uda się sprzedać wszystkich miejsc na wczasy wraz z przelotem. Dzięki temu ceny biletów są znacznie niższe, ale też można je nabyć jedynie w ostatniej chwili.

Bilety na takie loty można kupić w wielu biurach podróży. Najlepiej wchodzić na ich strony i tam przeglądać loty oraz porównywać ceny.

Gdzie kupować tanie bilety lotnicze?

Najlepiej bezpośrednio u przewoźnika, bez płacenia prowizji pośrednikowi. W niektórych sytuacjach warto kupić bilet właśnie na stronie pośrednika. Na przykład w sytuacji kiedy mamy lot z przesiadką, ale loty te są obsługiwane przez dwie różne linie lotnicze. Gdy pierwszy z tych lotów spóźni się i przez to spóźnimy się na drugi, przy kupowaniu biletów na własną rękę drugi lot nam po prostu przepada. Gdy kupimy bilet u przewoźnika, całe połączenie jest często ubezpieczone. Strony pośredników kupują też czasem pewną pulę biletów od linii lotniczych i to właśnie tam można je znaleźć taniej niż na stronie przewoźnika.

Jak szukać tanich lotów?

- Porównuj oferty wielu linii lotniczych, korzystaj z wyszukiwarek lotniczych, np. tanie-loty.com.pl, skyscanner.pl,esky.pl, tripsta.pl.

- Zapisz się na alerty cenowe. Dzięki nim otrzymasz informację (za pośrednictwem e-maila) o obniżce ceny biletu, na który polujesz. Zapisanie się na nie jest całkowicie bezpłatne.

- Rezerwuj z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, w większości przypadków im wcześniej kupisz bilet, tym mniej za niego zapłacisz, chociaż czasami w ostatniej chwili też można znaleźć tanie przeloty.

- Sprawdzaj promocje. Warto śledzić strony z promocjami lotniczymi, takie jak: loter.pl, fly4free.pl czy mlecznepodroze.pl. Zapisz się na ich newslettery, a także na newslettery różnych linii lotniczych, aby na bieżąco otrzymywać informacje o aktualnych promocjach. Musisz być czujny, bo najbardziej okazyjne oferty szybko znikają.

- Wybieraj elastyczne daty, podczas wyszukiwania biletu lotniczego zaznacz opcję "Szukaj również 3 dni wcześniej lub później".

- Zrezygnuj z usług dodatkowych. Przewóz bagażu rejestrowanego, odprawa na lotnisku, pierwszeństwo wejścia na pokład, dodatkowa przestrzeń na nogi są usługami płatnymi i mogą znacznie podnieść cenę biletu.

- Unikaj podróży w szczycie sezonu - w czasie wakacji, świąt, długich weekendów. Wtedy bilety lotnicze są najdroższe.

- Sprawdzaj różne lotniska. Lotniska poza miastem są tańsze, ale weź pod uwagę koszty transportu z oddalonego lotniska do centrum, bo może okazać się, że nic nie zaoszczędzisz.

- Wylatuj w środy wczesnym rankiem. Łowca tanich lotów nigdy nie zarezerwuje lotu od piątku do niedzieli, tak jak większość pasażerów. Najtańsze bilety są na wczesne godziny poranne i środek tygodnia.

- Łącz loty różnych przewoźników, pamiętaj tylko, aby zostawić sobie czas na przesiadkę.

- Szukaj alternatywnych połączeń. Sprawdzaj loty do Azji przez Wielką Brytanię czy Niemcy. Możesz trafić na świetną ofertę, a przecież z Polski do Londynu czy Berlina można się dostać szybko i niedrogo.

ZOBACZ: Jedziesz na wymarzony urlop? Zobacz o czym warto pamiętać!

Źródło: NOWA TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: