Super Express» Twoje pieniądze» Poradnik SE» Obligacje skarbowe - bezpieczny sposób inwestowania

Obligacje skarbowe - bezpieczny sposób inwestowania

Mówi Łukasz Grzesło z Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego

Obligacje skarbowe to doskonały sposób na bezpieczne i zyskowne pomnażanie naszych oszczędności. Bezpieczne, ponieważ objęte Gwarancją Skarbu Państwa, a zyskowne, gdyż zapewnia atrakcyjne oprocentowanie nawet przy niewielkiej kwocie inwestycji.

Czym są obligacje? Najprościej rzecz ujmując, są to dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Sprzedając obligacje, państwo zaciąga dług u osoby, która je kupuje i jednocześnie gwarantuje, że spłaci go w określonym i nieprzekraczalnym terminie wraz z odsetkami. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych, np. ochronę zdrowia, budowę dróg i mostów, oświatę.

W ofercie dla klientów indywidualnych znajdują się 4 rodzaje obligacji skarbowych: 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Obligacje różnią się nie tylko czasem trwania inwestycji, ale także wysokością oprocentowania wg zasady - im dłuższe oszczędzanie, tym większy zysk. Jedną z największych zalet obligacji jest możliwość dostosowania sposobu naliczania i wypłaty odsetek do indywidualnych potrzeb. W przypadku obligacji 2- i 10-letnich zysk jest dopisywany do kapitału co rok, powodując przyspieszenie tempa, w jakim rosną oszczędności. Inwestując w obligacje 3-letnie, otrzymamy wypłatę odsetek co pół roku, w 4-letnie - co rok.

Kupno obligacji skarbowych jest bardzo proste. Obligacje znajdują się w ofercie ponad 1000 placówek Banku PKO BP, a także w Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP. Zakup obligacji możliwy jest także drogą telefoniczną oraz przez Internet.

Inwestor kupujący obligacje w punkcie sprzedaży nie musi mieć przy sobie gotówki - płatności może dokonać przelewem. Sfinalizowanie transakcji poprzedza krótka procedura rejestracyjna, a do jej przeprowadzenia potrzebny jest dokument poświadczający tożsamość, najlepiej dowód osobisty.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida