SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze poradnik se Jak uzyskać odszkodowanie za zalane mieszkanie

Jak uzyskać odszkodowanie za zalane mieszkanie

20.01.2010, godz. 10:32
Odszkodowanie za zalane mieszkanie
foto: Brak agencji
Sąsiad z góry zapomniał zakręcić wodę i zalał twoją łazienkę? A może pękła rura i brodzicie z domownikami w wodzie po kolana? W obydwu przypadkach należy ci się rekompensata.

Według prawa i poszkodowany, i sprawca zdarzenia mają obowiązek współdziałania w celu naprawienia szkody. Jeśli zalanie mieszkania nastąpiło z winy twojego sąsiada, to powinien on przywrócić zdewastowane pomieszczenia do stanu poprzedniego. I tak na przykład może on znaleźć i opłacić ekipę remontową. Ewentualnie może też zapłacić gotówką, która pokryje straty.

Najczęściej pieniądze są akceptowane, jeżeli przywrócenie mieszkania do stanu sprzed zdarzenia sprawia zbyt wiele trudności i jest po prostu niemożliwe. Jeżeli jesteś ubezpieczony, to twój ubezpieczyciel może wypłacić rekompensatę. Ale i tak sprawca musi naprawić szkody. Poszkodowany decyduje, w jaki sposób to zrobi.

Szkodę powinieneś zgłosić samodzielnie u ubezpieczyciela sprawcy. Masz na to nawet 3 lata. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej, bo wtedy łatwiej jest oszacować szkody. Od sąsiada weź tylko numer polisy. Za to sprawca o zdarzeniu musi powiadomić swojego ubezpieczyciela w ciągu 3 dni od wystąpienia szkody albo powrotu z urlopu.

Może też zdarzyć się tak, że sąsiedzi nie ponoszą odpowiedzialności za zalanie twojego mieszkania. W takim przypadku nie przysługuje ci rekompensata z ich ubezpieczenia. Jeśli np. pękła rura w stropie, to można wyegzekwować odszkodowanie od administracji zarządzającej budynkiem albo wspólnoty mieszkaniowej.

To jednak może ciągnąć się miesiącami i nie zawsze sprawa kończy się sukcesem. Dlatego na wypadek takich zdarzeń warto ubezpieczyć mieszkanie. Wtedy to ubezpieczyciel powinien pokryć straty.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: