Podróżuj taniej samolotem i autobusem

2010-07-29 12:01

Marzysz o wakacjach za granicą, ale uważasz, że bilety lotnicze są dla ciebie za drogie? Nie musisz rezygnować z wyjazdu! Znalezienie tanich lotów nie jest wcale takie trudne. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Masz mnóstwo możliwości, żeby upolować prawdziwą okazję i zaoszczędzić na biletach lotniczych. Zacznij od wyboru przewoźnika - nie zawsze tanie linie są najtańsze. Warto też przejrzeć oferty innych przewoźników, bo czasami w ramach promocji oferują bardzo konkurencyjne ceny.

Podstawowa sprawa to ustalenie terminu rozpoczęcia podróży. Jeśli w tej kwestii możesz być elastyczny i pozwolić sobie na zmianę planów, masz większą szansę na tani bilet niż wówczas, gdy musisz lecieć w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. Bilety możesz zarezerwować na długo przed planowaną datą wyjazdu albo w ostatniej chwili, tuż przed odlotem. Jedno i drugie rozwiązanie bardzo się opłaca.

Kupuj wcześniej lub tuż przed odlotem

Warto zaplanować wyjazd z możliwie największym wyprzedzeniem, szczególnie, jeśli masz zamiar podróżować tanimi liniami lotniczymi (pula tanich miejsc jest ograniczona i szybko może ich zabraknąć). Jeśli kupisz bilety z co najmniej 1-2-miesięcznym wyprzedzeniem, możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, bo czasami udaje się polecieć nawet za połowę ceny wyjściowej. W dodatku decydując się na dużo wcześniejszą rezerwację, będziesz mógł również wybrać miejsce w samolocie i najbardziej pasującą ci godzinę odlotu. Ale jest i druga strona medalu - rezerwuj bilet tylko wtedy, gdy masz pewność, że w tym terminie będziesz mógł polecieć. Jeśli zrezygnujesz z lotu, grożą ci opłaty za zmianę rezerwacji (np. zmianę nazwiska pasażera czy daty wylotu), które zwykle są bardzo wysokie, szczególnie w tanich liniach.

Nie zawsze jednak możesz kupić bilet z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy opłaca się poczekać do ostatniej chwili i skorzystać z oferty last minute.

Wybierając datę podróży, koniecznie sprawdź, jaki to dzień tygodnia. Żeby lecieć taniej, zaplanuj swój wyjazd na wtorek lub środę. Jeśli zdecydujesz się na wylot w weekend zamiast w środku tygodnia, za bilet zapłacisz dużo więcej. Dlaczego? Bo w tygodniu jest mniej chętnych do latania i opłaca się wziąć na pokład pasażerów, którzy zapłacą mniej, ale zapełnią puste miejsca w samolocie.

Nie bój się przesiadek

Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, sprawdź, czy nie warto odbyć jej z przesiadkami. Opłaca się szukać promocji na krótkich dystansach i łączyć je w całość, bo zwykle lot z przesiadką tanimi liniami jest znacznie tańszy niż bezpośredni. Może nie jest to najbardziej komfortowy sposób podróżowania, ale dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wystarczy, że odpowiednio dopasujesz dni i godziny lotów. Jednak planuj tak, by zawsze zostawić sobie kilka godzin zapasu przy każdej przesiadce, bo jeśli nie zdążysz na kolejny lot, nikogo to nie obejdzie.

Możesz też sporo zaoszczędzić, jeśli odpowiednio wybierzesz lotnisko, z którego startujesz i na którym lądujesz (zwykle ceny połączeń z małych, regionalnych portów lotniczych są dużo niższe niż tych z Warszawy czy Krakowa). A najlepsze okazje możesz upolować, jeśli rozpoczniesz podróż z zagranicznego lotniska, z którego wylatują samoloty tanich przewoźników.

Jak szukać tanich biletów

- Kupuj w Internecie. To najszybszy i najprostszy sposób na znalezienie tanich ofert i rabatów. Od razu możesz zarezerwować i kupić bilet, a odbierasz go dopiero w dniu lotu lub sam drukujesz e-bilet, który otrzymujesz pocztą elektroniczną.
- Korzystaj z promocji. Najlepiej zamów newsletter róż-nych linii lotniczych, żeby na bieżąco otrzymywać informacje o aktualnych promocjach (zamawia się go, korzystając ze specjalnie stworzonego do tego okienka na stronie internetowej linii lotniczej). Musisz być czujny, bo najczęściej te najbardziej okazyjne oferty znikają już po kilku czy kilkunastu godzinach. Jeśli więc jesteś pewny, że w danym terminie będziesz mógł polecieć, nie zastanawiaj się, tylko zabukuj sobie miejsce w samolocie dużo wcześniej.
- Porównuj ceny biletów. Żeby kupić tani bilet, musisz wiedzieć, które linie oferują najniższe ceny na danej trasie. Przeglądaj strony www przewoźników, zarówno tanich linii, jak i pozostałych, skorzystaj z porównywarek cen biletów. Tutaj m.in. znajdziesz informacje o tanich przelotach: www.ticketplus.pl, www.koniecswiata.net, www.skyscanner.com, www.momondo.com, www.eSky.pl, www.tanie-loty.com.pl/promocje-loty.html, www.skyscaner.pl.
- Sprawdzaj oferty last minute w turystycznych dodatkach do gazet.

Komu zniżki

- dzieci do 2 lat - liniami rejsowymi latają z 90 proc. zniżką (niektóre linie oferują najmłodszym nawet darmowy przelot). Warunek - nie zajmują oddzielnego miejsca, tylko siedzą na kolanach rodziców lub opiekunów. Jeśli podróżują na osobnym siedzeniu, przysługuje im ulga do 33 proc.;
- dzieci do 12. (czasem nawet 16.) roku życia - mają prawo do 33 proc. ulgi;
- osoby starsze - przepisy nie przewidują powszechnych ulg dla osób w starszym wieku, emerytów czy rencistów, ale niektóre linie lotnicze przyznają im zniżki, przeważnie na wybranych trasach i w wybranych terminach (każdy przewoźnik indywidualnie określa zarówno wysokość ulgi, jak i kryteria jej przyznania). Ulgi zazwyczaj wynoszą 10-20 proc. Jednak w tanich liniach lotniczych raczej nie można na nie liczyć.

Na co uważać

Nie tylko sama cena biletu decyduje o kosztach przelotu. Samoloty tanich linii często lądują na lotniskach oddalonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum miasta. Dlatego rezerwując bilet, koniecznie sprawdź, jak dostać się z lotniska do miasta - najlepiej na stronie internetowej lotniska (znajdziesz ją przez wyszukiwarkę, wpisując nazwę lotniska i słowo "airport"). Czasami może się okazać, że transport z lotniska do miasta jest droższy od promocyjnego biletu. Uważaj także na koszty, płacąc kartą za bilet, bo opłata za taką transakcję może być nawet wyższa od ceny samego biletu. W dodatku jeśli rezerwujesz bilety dla kilku osób, przewoźnik pobierze opłatę od nich wszystkich. Dlatego - jeśli tylko linia lotnicza na to pozwala - najlepiej płacić za bilety przelewem. Jeśli nie ma takiej możliwości, postaraj się zapłacić taką kartą, za którą opłata nie jest naliczana (możesz ją pożyczyć od rodziny lub znajomych). Ostrożnie z bagażem - jeśli nie potrzebujesz wielu rzeczy (np. wyjeżdżasz tylko na weekend), zabierz ze sobą na pokład wyłącznie bagaż podręczny, za który nie trzeba płacić. Jeśli musisz mieć większy bagaż, sprawdź na stronie internetowej przewoźnika, jaki jest dopuszczalny limit i ile zapłacisz za nadbagaż, który może słono kosztować.

Gdy nie oddajesz walizek na bagaż, możesz za darmo lub dużo taniej i w dodatku bez kolejki odprawić się on-line. Niektóre tanie linie wprowadzają obowiązek odprawy biletowej przez Internet - trzeba to zrobić w terminie od 15 dni do 4 godzin przed odlotem, a na lotnisko zgłosić się z już z wydrukowanymi przez siebie kartami pokładowymi.

Komu ulży w PKS

Za darmo autobusami PKS mogą podróżować dzieci do ukończenia 4. roku życia pod warunkiem, że nie zajmują oddzielnego miejsca (muszą siedzieć na kolanach u rodziców lub opiekunów), mają jednorazowy bezpłatny bilet (można go dostać w kasie biletowej, przejazd bez niego traktowany jest jako przejazd "na gapę") i dokument stwierdzający ich wiek (może to być książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty jednego z rodziców, paszport). Jeśli dziecko do 4. roku życia zajmuje oddzielne miejsce podczas podróży, przysługuje mu zniżka 78 proc.

Dzieci w wieku powyżej 4. roku życia do rozpoczęcia odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego (nauki w tzw. kl. 0) mają prawo do 37 proc. ulgi przy przejazdach autobusami PKS. Natomiast emeryci i renciści nie mają żadnych ulg ustawowych w autobusach PKS. Jednak niektórzy przewoźnicy oferują tzw. ulgi handlowe, dzięki którym seniorzy mogą podróżować od 20 do 35 proc. taniej, niż gdyby musieli kupować normalne bilety. Przy zakupie biletu warto zapytać kierowcy (albo w kasie), czy obowiązują one na kursy, z których chcemy skorzystać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze