SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze poradnik se PRACA W NIEMCZECH, cz. I: kogo potrzebują Niemcy, jakie zawody są poszukiwane, jak się przygotować do rozmowy

PRACA W NIEMCZECH, cz. I: kogo potrzebują Niemcy, jakie zawody są poszukiwane, jak się przygotować do rozmowy

26.04.2011, godz. 13:23
pielęgniarka
foto: © AKPA

Niemcy i Austria to ostatnie kraje "starej" Unii, które zdecydowały się otworzyć swój rynek pracy dla państw członkowskich przystępujących do Unii Europejskiej w 2004 roku. Od 1 maja każdy z nas będzie mógł legalnie wyjechać do Niemiec i Austrii w poszukiwaniu lepszych zarobków. Z tej okazji SE przygotował specjalny poradnik, który na naszych łamach będzie publikowany przez najbliższy tydzień.

Do tej pory legalne zatrudnienie mogły znaleźć tu wyłącznie osoby posiadające wysokie kwalifikacje zawodowe, potwierdzone dyplomem i egzaminem z języka niemieckiego (najczęściej byli to architekci czy inżynierowie albo osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt i otworzyły w Niemczech własną działalność gospodarczą).

>>> Praca w Niemczech - jak się przygotować, jakie są oferty

Od maja 2011 roku niemiecki rynek pracy bez żadnych ograniczeń stanie przed Polakami otworem.

Spore zapotrzebowanie

Ze względu na spadające bezrobocie oraz starzejące się społeczeństwo, Niemcy będą potrzebowali coraz więcej rąk do pracy. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 15 lat potrzebnych będzie nawet 2-3 miliony zagranicznych pracowników. Niemiecka gospodarka potrzebuje ludzi w:

* gastronomii,
* hotelarstwie,
* domach opieki (opieka nad starszymi, pielęgniarki),
* przemyśle elektrotechnicznym (inżynierowie, linie produkcyjne),
* budowlance (murarze, dekarze itd.).

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Zanim dostaniesz wymarzone stanowisko, czeka cię jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli przyszły pracodawca jest Polakiem, to prawdopodobnie odbędzie się ona w języku polskim, jednak w zdecydowanej większości przypadków rozmowa jest prowadzona w języku niemieckim.

Podszkol język

Warto więc wcześniej się do niej przygotować. Nawet jeżeli dobrze znasz niemiecki, to i tak naucz się odpowiednich słówek oraz wyrażeń.

Bądź punktualny

W Niemczech spóźnienia nie są tolerowane, dlatego musisz stawić się na czas!

Ubierz się skromnie

Włóż skromne, ale eleganckie ubranie, przestudiuj też informacje na temat firmy, w której chcesz pracować, bo mogą paść pytania na ten temat.

Nie krępuj się

Sprawiaj wrażenie pewnego siebie, podkreśl swoje zalety, odpowiadaj szybko i zdecydowanie - taka postawa jest mile widziana.

Przygotuj CV

Równie ważne jak przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, jest dobre CV (Lebenslauf) oraz list motywacyjny. Jeśli nie znasz zbyt dobrze niemieckiego, poproś o ich napisanie kogoś, kto ma już doświadczenie w szukaniu pracy na rynku niemieckim. Możesz zrobić to samodzielnie. Gotowe wzory znajdziesz w Internecie, np. na stronie http://monster.de.

Już jutro II odcinek cyklu.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: